Podníkatel přesvědčil úřady práce, že nabízí lidem slušné zaměstnání za slušnou mzdu. Zájemci o práci přišli na pohovor, byli kupodivu přijati, ale přitom zaplatili 2000 Kč zálohu na školení. Dnes již tuší, že přišli o peníze, ale nejen to.

Měl to být zázrak. Najít dobře placenou práci. Jenže se z toho vyklubal podvod.

Čtyři ženy se cítí podvedeny a ohroženy. Proto společně podaly na ústecké policii trestní oznámení na Mariana Štefla, jednatele společnosti Sorbone One s.r.o. Také na něho podají stížnost na ústecký oblastní inspektorát práce.  Ženy žádají prošetření činnosti firmy Sorbone One a jejího jednatele Mariana Štefla, který podle jejich názoru neoprávněně vybírá zálohy na školení 2000 Kč při podepsání pracovní smlouvy. Padají další trestní oznámení a k podobnému kroku se chystá více zájemců o práci, kteří se setkali se Šteflem.

„Obáváme se, že jde o podvod, protože nábory pracovníků provádí ve 28 městech, každá pobočka má otevírat od 1. dubna, ale zdá se, že nikde nejsou zajištěny prostory,“ uvádí žena z Ústí, která se jako první dostavila na ústecký oblastní inspektorát práce.

Hovořili jsme se čtyřmi ženami: Všechny mají obavu, že se staly obětí jakési podivné hry. Protože nevědí, co za tím vším je, nechtěly ukázat své obličeje před televizními obrazovkami a nechtějí být v článku jmenovány. Redakci je jejich totožnost známa.

„Šly jsme se zeptat na práci v naději, že to je solidní záležitost, protože jsme se s nabídkou setkaly na portálu úřadu práce. První varovný signál se objevil v okamžiku, kdy jsme měly zaplatit 2000 korun zálohy na školení. Vzhledem k tomu, že jsme přišly na doporučení úřadu práce, říkala jsem si já osobně, že to asi chce Štefl proto, aby skutečně zájemci na školení přišli, když objedná prostory a lektory.“

Podnikatel Štefl se k obavám žen nevyjádřil, protože nezvedá telefon.

Ředitel krajské pobočky Úřadu práce v Ústí nad Labem Radim Gabriel uvedl, že Šteflova kontroverzní nabídka práce byla již z webových stránek stažena.

Štefl některým lidem slíbil, že jim 2000 korun vrátí. Ale ženy se obávají zneužití dokumentů, které mu poskytly v rámci přijímacího řízení. Chtějí proto vrátit výpis z rejstříku trestů, ověřené maturitní vysvědčení, kopie čísla účtu, kopie průkazky zdravotního pojištění a dvě fotografie. To vše lze zneužít. Stejnou obavu mají lidé z Karlových Varů, z Chebu, z Berouna, z Liberce či z Plzně.