Sedmkrát razie na pěstírnu, šestkrát vražda, ale také spousta vyhrožování a krádeží. V Karlovarském kraji loni policie zaznamenala téměř čtyři a půl tisíce trestných činů. I tak se ale kraj umístil v celorepublikovém srovnání jako vítěz s nejméně kriminálními činy. Kriminalita se snížila o téměř třiadvacet procent.  Polepšila si i policie, která dopadla více pachatelů než loni.

Nejvíce registrovaných trestných činů policie zaznamenala v okrese Karlovy Vary. Z celkového počtu 4422 jich tam vyšetřovala 1775. „Z hlediska klasifikace trestných činů spadaly téměř tři čtvrtiny případů, 3222, do oblasti obecné kriminality. Přičemž třetinu obecné kriminality tvořily prosté krádeže. Hospodářská kriminalita se na celkovém počtu zjištěných trestných činů podílela pouze v devíti procentech,“ vypočítává Jana Špačková z Českého statistického úřadu.

Objasnit trestných činů se podařilo 2758. „V mezikrajském srovnání úspěšnosti v objasňování trestné činnosti se karlovarští kriminalisté umístili na 6. místě,“ doplňuje Špačková. Nejlépe si vedli policisté ve Zlínském kraji, na konci žebříčku je už tradičně Praha.

Pro spáchání trestné činnosti bylo stíháno 2846 osob. „Policisté zajistili a zadrželi 1666 osob, 135 osob předvedli, 67 osob zatkli na základě příkazu justičních orgánů, vypátrali 54 pohřešovaných osob a 104 odcizených motorových vozidel,“ vyjmenovává mluvčí  policie Karlovarského kraje Kateřina Krejčí.

Mimo pandemie se podle policie mohla na snížení kriminality podepsat i novela trestního zákoníku. Nikoli ale tím, že by se pachatelé obávali vyšších sazeb. „V novelizaci trestního zákoníku došlo ke změně hranice výše škody při kvalifikaci trestného činu na deset tisíc korun. Určitá protiprávní jednání nepřesahující deset tisíc korun, tak jsou od října kvalifikována jako přestupek proti majetku,“ vysvětluje mluvčí policie Krejčí.

Mezi nejtěžší zločiny, které bylo potřeba vyšetřit, patřilo šest vražd. O tři méně než v roce 2019. „Jednalo se o jednu vraždu ve stádiu pokusu a o pět dokonaných skutků. Nejčastějšími důvody byly mezilidské vztahy, a to slovní rozepře ve spojení s předchozím fyzickým napadením nebo alkoholem a v jednom případě kvůli majetkovému prospěchu,“ přibližuje pozadí skutků Krejčí.

Nejvýrazněji ale klesl počet ublížení na zdraví, téměř o čtyřicet procent. Nebezpečného vyhrožování se pachatelé dopouštěli dokonce o polovinu méně. „Naopak stoupl počet spáchaných loupeží o 18,47 procenta,“ doplňuje Kateřina Krejčí.

Nechtěnou pozornost policie si loni v desítkách případů vysloužili i výrobci a dealeři drog. Celkem vyšetřovala 93 případů, z nichž se v sedmi jednalo o pěstírnu marihuany a jednou o varnu pervitinu. Největší pěstírna se našla v Horním Slavkově, více než 2500 rostlin tam opečovával dvaačtyřicetiletý cizinec.

Kriminalita v okresech (Zdroj: ČSÚ)
Okres Trestných činů Násilné činy Vloupání Krádeže
Cheb 1463 105 223 311
Karlovy Vary 1775 148 228 412
Sokolov 1184 101 156 228