Moderní komunikační technologie s sebou nesou i zcela nové druhy trestné činnosti. Takzvaná kyberšikana a kyberstalking jsou podle Kamily Hofmanové, manažerky prevence karlovarské městské policie, nebezpečně podceňovanou problematikou. A právě na ni se budou preventisté městské policie při besedách s dětmi více zaměřovat.

„Rodiče mají často zkreslenou představu o tom, že v okamžiku, kdy jejich potomek sedí doma u počítače, je v bezpečí. Opak však může být pravdou,“ konstatovala Hofmanová. Nebezpečí tkví podle jejích slov v tom, že osobní údaje, které dávají lidé všanc prostřednictvím nejrůznějších sociálních sítí či diskusních fór, jsou velice snadno zneužitelné. Nejsnadněji zneužitelná je podle ní fotografie obličeje. „Pomocí počítačových programů se s ní dají dělat doslova divy,“ vysvětlila.

„Nikdo navíc nemůže mít jistotu, že člověk, se kterým prostřednictvím počítače komunikuje, je skutečně tím, za kterého se na internetu vydává,“ uvedla manažerka prevence kriminality městské policie.

Mladí lidé se podle zkušeností z besed strážníků v této problematice docela dobře orientují, ale podceňují ji. „Neuvědomují si často, že poskytují informace lidem, které vůbec neznají,“ doplnila Kamila Hofmanová.

Besedy připravují strážníci zatím pro žáky základních a studenty středních škol. „Informace k této problematice by ovšem měli mít i jejich rodiče, jejichž počítačová gramotnost je často nižší. Naší vizí je proto připravit podobné přednášky i pro dospělé,“ dodala preventistka.