VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drogoví dealeři za mřížemi

Karlovy Vary – Policisté při protidrogové akci zadrželi cizince, kteří vyráběli a prodávali omamné látky.

22.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Vraný

Scéna jako z filmu. Maskovaná komanda, zapojení služebních psů a zátahy po všech hernách v Karlových Varech mohli v úterý 20. března vidět Karlovaráci po celém městě.

Karlovarští policisté čekali na vhodnou chvíli, kdy udeří na pašeráky a překupníky drog. Aby lapili co nejvíce distributorů a překupníku museli zasáhnout ve chvíli, kdy by to nikoho z nich nenapadlo. Provedli rozsáhlou akci, při které se zaměřili hlavně na drogovou problematiku. Stala se tak vyvrcholením několika měsíční práce kriminalistů.

Akce se účastnilo přes osmdesát policistů včetně kriminalistů, vyšetřovatelů, psovodů, polistů pořádkové, dopravní a cizinecké policie. Kromě těchto složek nechyběl ani státní zástupce a pracovníci oddělení sociálně-právní ochrany dětí Magistrátu města Karlovy Vary. „Při akci policisté zadrželi sedm cizinců ve věku od dvaceti do padesáti let,“ řekl mluvčí karlovarských policistů Pavel Valenta. Tito jsou podezřelí ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. 

Nejen při domovních prohlídkách, ale i kontrolách jiných prostor policisté našli důmyslně ukryté drogy. Jednalo se o 180 gramů Marihuany a 110 přepravek Pervitinu. Kromě drog našli i schované peníze. „Po akci Policie České republiky a úředníci sociálně-právní ochrany dětí zajistili čtyři děti ve věku od pěti měsíců do sedmi let. Děti předali do předběžného opatření z důvodu zadržení jejich rodičů,“ uvedl k této policejní akci mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Marihuana
Marihuana je produktem rostliny Canabis. Nejvíce se kouří, dělají se z ní odvary nebo saláty. Příznakem užití této drogy je nadměrná veselost, rozjařenost, rozšířené zornice, zarudlé oči. Puls je zrychlený a uživatel má větší chuť k jídlu. Rizikem je v případě užití zhoršená koordinace, horší postřeh, prodloužení reakcí a úzkost.

Pervitin
Pervitin je drogou české výroby ve formě krystalické látky. Užívá se většinou nitrožilně, šňupáním nebo kouřením. Příznakem jeho užití je pocení, sucho v ústech, zvýšený krevní tlak. Zornice jsou pak rozšířené. Může dojít k poškození nosní přepážky a uživatel této drogy může mít chronický výtok z nosu. Účinkem pervitinu je duševní i tělesná stimulace, zvýšení bdělosti. Únava po užití ustupuje. 

Člověk je po něm neklidný, náladový a agresivní. Po odeznění účinku na člověka, který užil pervitin, přijde hlad, deprese a vyčerpání.
Člověk se může stát psychicky závislým, může mít pocity pronásledování, halucinace a poruchy paměti. Při nitrožilním užívání může dostat i infekci.

„Podle posledních statistik za loňský rok jsme v našem centru měli na 260 uživatelů drog,“ uvedl vedoucí karlovarského protidrogového centra Richard Vodička. K Centrum se zaměřuje na protidrogovou problematiku lidí od patnácti let věku. „Oproti roku 2010 jsme zaznamenali nárůst uživatelů drog o téměř jednu třetinu,“ konstatoval Vodička.

Centrum pořádá jednorázové protidrogové akce pro základní a střední školy. „Dlouhodobé besedy v délce tří až čtyř let pořádají kolegyně z centra prevence v Kadani,“ doplnil Vodička.

V poslední době se stále více setkáváme s problémem, kterým je poranění o pohozené injekční jehly. Injekční jehly odhazují na veřejných prostranstvích většinou injekční uživatelé drog. Tím bezprostředně zvyšují riziko a ohrožují osoby, které se o ně náhodně poraní. Obvykle se o ně poraní děti hrající si na pískovištích či parcích.

Co dělat při nálezu jehly?

„Objevíte-li někde pohozenou použitou injekční jehlu nebo stříkačku, zásadně se jí nedotýkejte a nález okamžitě oznamte Policii ČR na linku tísňového volání 158 nebo Městské policii na linku tísňového volání 156, jenž zabezpečí jejich bezpečnou likvidaci prostřednictvím vyškolených osob. S použitými injekčními jehlami a stříkačkami se manipuluje pouze pomocí vhodného nástroje, např. pinzety nebo kleští, a poté se ukládají do pevného obalu s uzávěrem. Použité injekční jehly a stříkačky se likvidují jako nebezpečný infekční odpad a neměly by se dostat na volně přístupná prostranství,“ uvádí k drogové problematice policejní mluvčí Pavel Valenta.

Jak se zachovat při poranění o pohozenou injekční jehlu: „Okamžitě po poranění nechte ranku co nejdéle volně krvácet; krvácení sníží dávku viru, ranku nemačkejte. Po zastavení krvácení ranku důkladně vymyjte vodou a mýdlem a ošetřete desinfekčním roztokem – nejlépe Jodisolem nebo 0,2% Persterilem, tyto roztoky mají antiseptický a protivirový účinek.Co možná nejdříve vyhledejte praktického lékaře, lékaře hygienické stanice nebo se přímo obraťte na nejbližší infekční oddělení nemocnice s poliklinikou,“ radí jak policejní mluvčí Valenta tak i vedoucí K-centra Vodička.

Autor: Lucie Valeriánová

22.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odevzdat hlasy v parlamentních volbách přicházeli lidé také v obcích Hory a Stružná.
27

V Karlovarském kraji se očekává účast kolem 50 procent

Snímky z místa požáru na dálnici D6.
5

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Volební účast je zatím průměrná

Karlovarsko - Zájem o volby v Karlovarském kraji a na Karlovarsku byl v pátek poměrně slušný, ale nad průměrnou účast při volbách před čtyřmi roky (kolem 51 procent) se zatím nedostal.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Karlovarský kraj – Pacienti v nemocnicích, senioři v Domovech důchodců, lidé, kteří mají adresu na magistrátu i vězňové, ti všichni, stejně jako ostatní voliči starší osmnácti let mohou v probíhajících volbách do Parlamentu České republiky volit.

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Jak zajišťuje městská policie bezpečnost občanů a jejich hlasů během voleb?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení