Dvě diametrálně odlišné verze incidentu, kdy teď už plzeňský hokejista Radek Duda napadl 25. ledna na přechodu třiašedesátiletého muže, zazněly ve středu v soudní síni karlovarského okresního soudu. Přednesly je obžalovaný Radek Duda a poškozený Josef H.

„Ten pán mi gestem pokynul, abych jel dál. Když jsem se k němu přiblížil, vstoupil náhle před mé auto. Začal jsem intenzivně brzdit, abych ho nesrazil,“ řekl Duda. K vlastnímu napadení, kterému předcházel incident na přechodu, a fakt, že poškozený udeřil do Dudova vozu, uvedl: „Muž zuřivě gestikuloval rukama, bál jsem se, že mě napadne. Proto jsem ho chytil za ruce. Pouze jsem ho dvakrát štípl do levé tváře. Jeho tváře se mi líbily. Kdybych jej mlátil pěstmi, jak tvrdí, dopadlo by to jinak. Nevím, jestli by zůstal celý.“ Doplnil, že z poškozeného cítil alkohol a cigarety. „Měl jsem pocit, že je podnapilý. A kdo si popije, je agresivnější,“ doplnil.

Dnes už by se prý zachoval jinak. „Když vidím, kolik je kolem mě zlých lidí, už bych to neřešil. Asi bych se jen pousmál,“ vypověděl obžalovaný hokejista.
Josef H. ve své výpovědi nevyloučil, že při uskakování před Dudovým autem zavadil rukou o jeho zadní část. Útok byl ale podle něj podstatně brutálnější, než pouhé štípance do tváře.

„Když jsem viděl, že řidič vystoupil, a běží ke mně, omluvy jsem nečekal. Počítal jsem s nadávkami, ale ne s napadením,“ řekl poškozený. Napadení bylo podle něj bleskurychlé. „Trvalo maximálně minutu. Přehodil mi můj svetr přes hlavu, a začal do mě bušit pěstmi. Udeřil minimálně desetkrát. Bránil jsem se, jak se dalo. Kdyby se do toho nevložili svědci, asi bych tu už nebyl,“ vypověděl před soudem Josef H. Zároveň vyloučil, že by byl pod vlivem alkoholu. „Přijel jsem autem, které jsem zaparkoval nedaleko. A nekouřím,“ argumentoval.

Po napadení má, jak tvrdil, stálé zdravotní problémy. „Trpím návalovými bolestmi hlavy, chodím k psychologovi, na akupunkturu…,“ vypočítal poškozený.

Hlavní líčení s Radkem Dudou bude pokračovat 22. srpna. Soudkyně Kateřina Sedláčková při něm vyslechne svědky napadení. Obžalovanému hokejistovi hrozí za výtržnictví až dvouletý trest odnětí svobody.