Dvakrát museli v posledních dnech čelit karlovarští policisté řádění násilníků. Za napadení úřední osoby přitom pachatelům hrozí až čtyřletý trest odnětí svobody, v případě, že použijí zbraň (může to být i auto) dokonce až šest let. Ani tato hrozba nevadila sedmapadesátiletému muži z Třebíče.

Na služebně
Útoku na hlídku se muž z Třebíče dopustil přímo na policejní služebně. „Tam jej policisté předvedli pro podezření ze spáchání přečinu výtržnictví,“ uvedl Pavel Valenta, mluvčí karlovarských mužů zákona. Muž však začal být agresivní. „Kopal do zařízení cely, a na výzvy policistů, aby se uklidnil, nereagoval,“ potvrdil mluvčí. Situace vygradovala v okamžiku, kdy mu policisté sňali pouta, aby mohl podepsat protokol. „Obviněný sedmapadesátiletý muž tohoto okamžiku využil, a na policisty zaútočil,“ řekl Valenta.
Své zkušenosti s mužem z Třebíče měli několik dní před tímto incidentem i strážníci městské policie. „Hlídka jej přistihla u kolonády, kde spal na lavičce. Napadal kolemjdoucí, byl vulgární, a proto jej strážníci v souladu se zákonem předvedli na policii. Je to velmi konfliktní člověk,“ potvrdil Marcel Vlasák, velitel karlovarské městské policie.

V autě
Druhého policistu, který 30. června před půl sedmou ráno jel svým autem do služby, napadl ve Varšavské ulici sedmadvacetiletý cizinec. „Muž mu mimo vyznačený přechod vstoupil přímo před auto. Policista musel prudce zabrzdit, aby jej nesrazil,“ uvedl Valenta.
Cizinec gestikulací naznačil, že má přednost, a odcházel. Pak ale zvedl kamen, a silou jím mrštil proti vozu. Poškodil kapotu a boční okénko. Na řidiče, který zastavil a vystoupil, začal křičet. Policista však zachoval chladnou hlavu, nasedl a chystal se k odjezdu. Cizinec se ovšem nehodal vzdát snadno. „Otevřel dveře u spolujezdce, nasedl do vozu a jeho řidiče fyzicky napadl. Policista mu naštěstí v dalším napadání zabránil,“ doplnil mluvčí.
Tento případ posuzují karlovarští ochránci zákona jako výtržnictví I tak ovšem cizinci hrozí až tříletý trest odnětí svobody. „Kdyby byl policista v okamžiku útoku ve službě, nebo pokud by útočník věděl, že jde o muže zákona, posuzovali bychom případ jako útok na úřední osobu,“ doplnil Valenta.