Nejvyšší soud v Brně totiž odmítl Barkóciho dovolání a zároveň zamítl stížnost pro porušení zákona proti pravomocnému rozsudku Vrchního soudu v Praze, kterou v jeho prospěch podala exministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Ta přitom využila svého práva a Barkócimu letos v lednu výkon trestu přerušila.

„Dovolání Nejvyšší soud odmítl a stížnost pro porušení zákona zamítl. Nyní tak platí původní rozsudek a odsouzený musí nastoupit zpět do výkonu trestu. Proti tomu není už přípustný žádný opravný prostředek,“ řekl mluvčí NS Petr Knötig.

Barkóciho poslal Krajský soud v Plzni na čtyři roky do vězení za krytí rasově motivovaného zločinu. Vrchní soud v Praze pak v odvolacím řízení trest o jeden rok snížil, když vypustil formulaci o rasově motivovaném podtextu.

Případ se stal v prosinci 2007 v Ostrově na Karlovarsku. Romové Milan Pačan a Julius Horváth podle obžaloby napadli pětatřicetiletého muže, několikrát ho udeřili násadou od lopaty do obličeje a hrudníku. Barkóci, jenž přijel na místo jako policista, údajně muži řekl: „Měli tě tady zabít. Uvědom si, co budeš vypovídat.“ Kvůli jeho zastrašování pak podle obžaloby začalo policejní vyšetřování až po několika měsících. Napadeného muže se prý Barkóci snažil ovlivnit i při výslechu. Pačanovi udělil odvolací senát tříletý trest, Horvátha poslal do vězení na 2,5 roku. Soud muže potrestal za pokus o ublížení na zdraví a výtržnictví. Barkóciho poslal senát za mříže za zneužití pravomoci veřejného činitele a vydírání. Barkóci nastoupil do vězení loni v říjnu.

V Karlových Varech i Ostrově, odkud bývalý policista pochází, sepsali po jeho odsouzení lidé petici.