Policie už obvinila falešného kominíka z Lokte, který na území celého Karlovarského kraje provedl desítky kontrol a revizí komínů bez potřebného oprávnění a odborné způsobilosti. Používal k tomu razítka a identifikačních údajů svého otce. „Komisař kriminální policie zahájil stíhání čtyřicetiletého muže ze spáchání přečinu podvodu a neoprávněného podnikání," potvrdil ve středu dopoledně mluvčí krajské policie Pavel Valenta.

Falešný kominík si takto vydělával od loňského září do letošního dubna. Odhalila ho pozorná žena. Muž podle vyšetřování provedl desítky kontrol a revizí. Majitelům domů a nemovitostí však způsobil jen problémy. Ti neměli ani tušení, že naletěli podvodníkovi, který neměl dostatečné znalosti požární bezpečnosti komínů. Běžně pak svým zákazníkům vydával faktury nebo pokladní doklady. Právě tehdy jedna z žen zbystřila. „Podle údajů na dokladu si zjistila, že uváděná firma má pozastavenou činnost," řekl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

„Ihned jsme se začali o falešného kominíka zajímat a naši vyšetřovatelé požárů zjistili, že dotyčný používá údaje firmy svého otce. Ten měl na tuto činnost sice oprávnění. Letos v lednu ale s podnikáním v tomto oboru skončil a odstěhoval se z Karlovarského kraje. A právě v té době se jeho syn začal vydávat za kominíka, přičemž používat doklady s razítkem svého otce," doplnil Kasal.

Majitelé domů a nemovitostí musí znova za kontroly a revize zaplatit. Ty, které provedl falešný kominík, jsou totiž neplatné. Náhrady škody se mohou dožadovat u soudu. Lidé jsou navíc vystavení hrozbě pokuty za nesplněnou povinnost kontroly komína. Potíže mohou mít i v případě požáru a následném pojistném plnění.