K výkonu tříletého trestu odnětí svobody nastoupil v úterý 27. října bývalý ostrovský policista Martin Barkóci, kterého soud poslal za mříže za údajné napomáhání pachatelům rasově motivovaného trestného činu. Odsouzený policista ale stále tvrdí: „Stal jsem se obětí justičního omylu. Ušili to na mě!“

Martin Barkóci zasahoval v noci z 21. na 22. prosinec roku 2007 u rvačky, do které se pustili před jednou z ostrovských restaurací dva Romové. Bili zde pětatřicetiletého muže. Romský policista Barkóci měl podle obžaloby jejich trestný čin krýt, a poškozeného dokonce vydírat. „Nebylo co krýt. Když jsem na místo přijel současně s hlídkou městské policie, bylo po všem. A o vydírání mluví pouze pan Březina (poškozený. pozn. autor). Nepopírám, že jsem pachatele znal. Ale nikdy, ať už ve službě, nebo mimo ní, jsem nikomu z nich nenadržoval,“ řekl Barkóci krátce před tím, než se za ním zavřou vrata ostrovské věznice.

Do celé kauzy se vložil i senátor Jan Horník. „Myslím si, že je jedním z hlavních úkolů senátora otevírat sporné kauzy, kde nebylo spravedlnosti učiněno za dost. Budu se snažit případ znovu otevřít s tím, že by jej měli řešit jiní soudci. Doufám i v podporu ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové a ministra pro národnostní menšiny Michaela Kocába,“ řekl senátor. Nespravedlivé odsouzení Martina Barkóciho podle jeho slov vypovídá o stavu české justice. „Před dvaceti lety by mě ani nenapadlo, že budu jednou stát před věznicí a domáhat se spravedlnosti,“ dodal senátor Horník.

„Věřím v senátorovu pomoc. Je to přeci jenom vyšší šajba,“ řekl k Horníkově aktivitě odsouzený policista. „Budu se odvolávat kam jen to půjde. Nepřestanu bojovat ani za mřížemi,“ slíbil Barkóci.