„Chci očistit své jméno,“ říká sedmačtyřicetiletý invalidní důchodce z Karlovarska Ferdinand Haga odsouzený za rozsáhlé krádeže. Tvrdí, že se stal obětí justice.

Hagu poslal před dvěma lety senát Krajského soudu v Plzni na šest let za mříže za vykradení stovek objektů v západních a středních Čechách v letech 2000 až 2002. Podle státní zástupkyně Ireny Kondrové odnášel muž z rekreačních chat a chalup, garáží, kolen a prodejen, co se dalo. Ve výčtu odcizených věcí byly vedle televizorů, rádií, rybářských prutů i sušenky ke kávě. Celková škoda přesáhla pět milionů korun.

Hagu usvědčil jeho údajný komplic Jiří Razím, který vypověděl, že několik desítek objektů vykradli spolu. „Není to pravda. Razím si to všechno vymyslel,“ řekl Deníku Haga. Ihned po vynesení prvního verdiktu se Haga odvolal k Vrchnímu soudu v Praze, který rozsudek plzeňského soudu potvrdil. Haga neuspěl ani s dovoláním u Nejvyššího soudu v Brně. Odhodlal se proto jít ještě dál, a to k Ústavnímu soudu. Ten letos v červenci případ zvrátil. Verdikt nad mužem přezdívaným ´král zlodějů´ totiž zrušil a nařídil, aby krajský soud kauzu projednal znovu.

„Nepřímé důkazy, které krajský, vrchní a Nejvyšší soud považoval za dostačující, Ústavnímu soudu nestačily,“ vyjádřil se ke stanovisku vyšší instance předseda senátu KS Tomáš Bouček. Hagu nyní po novém projednání uznal vinným z vykradení osmnácti objektů a poslal jej na dvacet měsíců za mříže. Ve více než dvou stech případech tak byl nyní invalidní důchodce viny zproštěn. Pro soud bylo opět stěžejní svědectví Jiřího Razíma.

Ani s novým verdiktem ale není Haga spokojený. Trvá na tom, že nevykradl ani jednu chatu. „Jsem po operaci srdce, mám by–pass, a proto mám již několik let plný invalidní důchod. Jak bych mohl z těch chat odnášet ty věci? Já vůbec nemůžu zvedat těžké věci, to obvinění je nesmyslné,“ tvrdí Haga. Zároveň přiznává, že něco má už za sebou a nějaký čas strávil i za mřížemi. „Když jsem byl mladší, tak jsem sice trochu blbnul, to už mi nikdo neodpáře, ale s tímhle to nemá co dělat. Už je to dlouhá doba a já již nějaký čas žiji řádně,“ svěřil se.

Proti úternímu rozsudku krajského soudu se muž odvolal ještě v soudní síni. „Pokud to bude nutné, obrátím se znovu až na Ústavní soud,“ řekl Deníku.