Karlovarští kriminalisté rozšířili obvinění pro 36letého muže a jeho třiačtyřicetiletého komplice. Oba obvinění jsou už od loňského listopadu ve vazbě kvůli vydírání karlovarského podnikatele, po němž vyžadovali peníze za mlčenlivost ve věci dotačních titulů, které v minulosti získal, a to v částce kolem 150 milionů korun. Nyní policisté zjistili, že kromě vydírání se dopustili několika závažných milionových podvodů.

Používali padělané smlouvy

Na začátku května roku 2018 se podvodníci vydávali za spolumajitele firmy založené v USA. Firma měla údajně dovážet zboží z Číny do Ameriky. Pod smyšlenými jmény reagovali na inzerát muže, který se týkal poptávky rychle návratné investice. Po několika dalších telefonátech měli oba recidivisté přemluvit poškozeného muže k půjčce v hotovosti ve výši 600 tisíc korun na údajné zaplacení jednoho kontejneru zboží z Číny. Částku poté ještě zdvojnásobili a muži předložili falšované smlouvy s padělanými notářsky ověřenými podpisy. "Muž jim uvěřil a předal jim 1,2 milionu korun. Po získání finančních prostředků přestali s poškozeným komunikovat a peníze užili pro vlastní potřebu," sdělila mluvčí policie Zuzana Týřová. 

O pár dní později kontaktovali jiného muže, od něhož si vypůjčili 300 tisíc korun. Domluvili se, že z půjčky bude mít desetitisícovou provizi. Opět mu předložili padělané dokumenty. Okradený už své peníze ani provizi nespatřil. 

Obětem nabízeli výhodné obchody a investice

Dvojice úřadovala také předloni, kdy obalamutila i své bývalé spoluvězně. "Na konci roku 2017 se měli oba obvinění sejít s 34letým mužem, se kterým byli společně ve výkonu trestu odnětí svobody a nabídnout mu výhodnou nabídku nákupu 3D tiskáren za částku kolem 28 000 dolarů. Každý měl zaplatit jednu třetinu nákladů a provizi si po prodeji rozdělit," popsala průběh dalšího podvodu Týřová. Zákazník jim předal 200 tisíc, žádnou tiskárnu však neobdržel. Zločinci jej uklidňovali smyšlenými grafy prodeje tiskáren. Navíc si vymysleli, že se chybně vyplnily doklady a je třeba zaplatit daň ve výši 120 tisíc korun. I tuto částku okradený muž zaplatil. Nastal několikaměsíční koloběh výmluv a požadavků na platby, při nichž oba pachatelé obdrželi od muže dalších 250 tisíc korun. Celá věc skončila údajným zablokováním tiskáren americkými úřady. 

"V dalším případě měli oba muži na jaře 2017 oslovit dalšího spoluvězně, o kterém věděli, že chce investovat peníze a nabídli mu, že založí obchodní společnost v USA. Přes tu by nakupovali zboží v Číně a prodávali v USA. Za poplatky ohledně založení firmy měli po muži požadovat kolem 150 tisíc korun, které jim oproti směnce předal," pokračovala dále mluvčí. Poté se jim podařilo z muže vylákat milion korun na koupi 3D tiskáren jako v předchozím případě. Opět přestali komunikovat a peníze si nechali pro sebe. 

"Celkem tak ve všech případech způsobili škodu kolem 4 milionů korun," shrnula Týřová. Podvodníci mohou strávit až osm let za mřížemi.