VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok 2009 u cizinecké policie: Milionové pokuty

Západní Čechy – Cizinečtí policisté zkontrolují na západě Čech průměrně sto šest migrantů denně.

25.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Tomáš Kabelka

V zoufalé situaci se v loňském roce ocitla Ukrajinka se dvěma dětmi ve věku dva a čtyři roky. Nejenže byl její 42letý manžel v uplynulých jedenácti letech z Česka čtyřikrát vyhoštěn, ani ona neměla povolení k pobytu v ČR. Hrozilo, že děti skončí v dětském domově. Díky pomoci cizinecké policie nakonec vše dobře dopadlo.

Když byl muž z naší země naposledy vyhoštěn, eskortovali jej policisté do Zařízení pro zajištění cizinců Bělá–Jezová. Pak se dozvěděli i o jeho rodině. „Žena s dětmi se nacházela ve velice tíživé finanční a sociální situaci a projevila zájem vrátit se do své vlasti,“ popsala mluvčí cizinecké policie Pavla Lohrová.

Ženě s dětmi nakonec poskytla dočasnou střechu nad hlavou plzeňská diecézní charita. Ředitelství cizinecké policie pak společně s ministerstvem vnitra a dalšími institucemi zajistilo pro matku i děti letenky na Ukrajinu. Odletěl i otec. „Celá rodina se nakonec sešla na letišti a odletěla společně do své vlasti,“ dovyprávěla Lohrová.

Pokuty za miliony

Celý příběh odstartovala běžná kontrola, při níž byl 42letý Ukrajinec zadržen. Podle statistiky zkontrolovala cizinecká policie v loňském roce na území západních Čech průměrně sto šest cizinců denně. Dohromady tak jejich rukama za celý rok prošlo téměř devětatřicet tisíc migrantů. Ve více než pěti tisících případů policisté zjistili přestupek proti zákonu o pobytu cizinců, za což uložili pokuty přesahující sedm milionů dvě stě tisíc korun.

Podle mluvčí Lohrové zahájila loni cizinecká policie na západě Čech 317 řízení o správním vyhoštění cizinců. „Nejčastějším prohřeškem cizinců bylo předložení neplatných nebo pozměněných dokladů, zneužití, poškození nebo úmyslné zničení dokladů, neschopnost prokázat svou totožnost či neschopnost prokázat uhrazené náklady zdravotní péče,“ vysvětlila Lohrová.

Herny, bary, hotely

Cizinecká policie loni také zvýšila počet prováděných pobytových kontrol. Uskutečnilo se jich přes třináct tisíc, což je téměř o pět tisíc kontrol více než v roce předchozím. „Zaměřovali jsme se především na herny, bary, noční kluby, ubytovny, hotely, provozovny, vlaková a autobusová nádraží, stavby nebo staveniště. Od ledna do prosince jsme zkontrolovali 6 313 ubytovacích zařízení a 4 700 objektů pro výdělečnou činnost,“ uvedla Lohrová s tím, že například loni v březnu chebští policisté odhalili provozovnu, ve které se nelegálně vyráběl sýr tofu.

Dobrovolný návrat…

Významnou událostí pro cizineckou policii byl v loňském roce projekt dobrovolných návratů, který umožnil stovkám cizinců, aby se vrátili do své domoviny. „V první fázi, která se uskutečnila od 16. únorado 26. července, se do projektu přihlásilo 379 cizinců. Do druhé fáze se přihlásilo už jen 39 cizinců,“ sdělila Lohrová.

Doplnila, že loňského 15. září se projekt dobrovolných návratů rozšířil i pro ty cizince, kteří na našem území žili neoprávněně. Toho využilo celkem 24 lidí s cizím občanstvím.

Cizinecká policie v loňském roce rovněž pokračovala v kontrolách v rámci Schengenského prostoru. „Pátrání provádíme například na dálnici D5 a rychlostních komunikacích, ale i na velkých parkovištích nebo na odpočívadlech u čerpacích stanic v blízkosti státní hranice,“ vysvětlila Lohrová.

„Nalezli jsme omamné a psychotropní látky, odhalili jsme několik desítek osob v celostátních pátráních a několik desítek trestných činů,“ uzavřela Lohrová.

Autor: Miroslava Vejvodová

25.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

POI ve své nebezpečné ohnivé formě.

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Karlovarsko – Kolem šesti desítek vzrostlých rostlin konopí zajistili kriminalisté na pozemku sedmačtyřicetileté ženy, kterou teď stíhají za přečin nedovolené pěstování rostlin obsahující omamnou a psychotropní látku.

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení