Prvním podezřelým je pětačtyřicetiletý muž z Karlových Varů.

„Muž využil krátkodobého výpadku dodávky elektrického proudu, a neodborně se připojil do nově vytvořeného odběrného místa v domě v ulici Na Rolavě,“ konstatoval Pavel Valenta, mluvčí karlovarských strážců zákona. Celkem dokázal vychytralý odběratel propálit 8004 kWh elektrického proudu v hodnotě přesahující 59 tisíc korun.

Karlovarák je ovšem „žabařem“ v porovnání s devětatřice­tiletou ženou z Prahy. Ta se stejného přečinu dopustila tím, že během jednoho roku dokázala načerno odebrat 20,424 Mwh(!) elektřiny v objektu v Nových Hamrech. Hodnota takového množství elektřiny je vyčíslená na více než 107 tisíc korun.

„Na tento neoprávněný odběr přišli v rámci kontrolní činnosti pracovníci ČEZu,“ konstatoval karlovarský policejní mluvčí. Kontroloři podle jeho slov zjistili, že jsou porušené plomby na elektroměru „Kdosi také provedl neodborný zásah do měřiče,“ doplnil Valenta.

Dopadená žena sice uhradila jak cenu odcizeného elektrického proudu, tak náklady spojené se zjišťováním prohřešku. Podle Valentových slov zaplatila přibližně 125 tisíc korun. „Ani to ji ovšem neuchrání od trestního stíhání. Policisté ji, i pachatele výše popsaného skutku podezírají ze spáchání trestného činu krádeže,“ dodal Valenta.

Oba prohřešky proti zákonům policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.