Celkem se jim podařilo jen ve dvou případech způsobit škodu vysoko převyšující 600 tisíc korun. Oběťmi byli výhradně cizinci.
„Neznámý pachatel v Karlových Varech v prostorách Mlýnské kolonády využil nepozornosti manželského páru z Kazachstánu. Odcizil jim volně odloženou kabelku s osobními doklady a finanční hotovostí,“ uvedl Pavel Valenta, mluvčí karlovarských policistů. Způsobenou škodu majitelé odcizených věcí předběžně odhadli na 590 tisíc korun!
O poznání nižší, ale ani tak ne zanedbatelnou škodu způsobil neznámý chmaták osmapadesátiletému cizinci. „V okolí Vřídelní kolonády kdosi sáhl do batohu poškozeného, z něhož odcizil peněženku s finanční hotovostí a několika platebními kartami,“ řekl Valenta.
Zloděj využil příležitosti a na jednu z karet si nakoupil. Nikterak přitom nešetřil, protože ukradenou kartou zaplatil zboží za více než 66 tisíc korun. „Celková škoda tak dosáhla více než 74 tisíc korun,“ doplnil Valenta.
„Doba dovolených je pro zloděje rájem. Prázdniny pro ně připravují ideální období pro nekalé rejdy. Nejenže jsou města plná cizinců, ale ulicemi procházejí davy lidí toužících po výhodných nákupech v letních výprodejích,“ varovala veřejnost Andrea Kávová, mluvčí sokolovských ochránců zákona. A právě toho podle zkušeností policistů zloději využívají. „Stačí chvilka nepozornosti a peněženky či jiné cennosti rychle mizí v batůžcích nenápadných kapsářů a kapsářek,“ řekla Kávová.
Kapsáři zřídka pracují sami. „Jakmile si někoho vyhlédnou, je většinou v pasti. Zloději někdy posílají ´do akce´ malé děti, kterým i v případě odhalení nehrozí žádný trest. Od okamžiku, kdy okradenému zmizí peněženka nebo taška s doklady, změní odcizené věci během několika vteřin i třikrát majitele. I když tedy zloděje okradený okamžitě zaregistruje, velmi často už u sebe nemá nic. Těžko se pak dokazuje, zvláště pokud nejsou k dispozici záběry z bezpečnostních kamer. Lidé by proto neměli být ke svým věcem lhostejní. Šance kapsářů tak velmi sníží,“ dodala sokolovská policejní mluvčí.