Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zádamský po dvou dnech dokončil výpověď

Plzeň – Dokončením výpovědi Milana Zádamského pokračoval ve středu třetí den hlavního líčení s dvanácti muži z Karlovarska a Sokolovska obžalovaných ze zločinného spolčení, vydírání a dalších trestných činů, ke kterým mělo dojít v letech 1999 až 2007.

23.7.2008
SDÍLEJ:

Alan Treml z gangu ZádamskýchFoto: DENÍK/Miroslava Vejvodová

Údajný mozek gangu Zádamský se snažil soudu objasnit vztahy s podnikateli, na které měl být dle obžaloby veden obrovský psychický i fyzický nátlak, a to na jeho pokyn.

Spis žalobkyně uvádí v jedenáctém bodě podnikatele P., který si od Zádamského půjčil milion osm set tisíc korun. Zpátky měl ale vrátit skoro čtyři miliony. Učinil tak údajně proto, že mu členové gangu na výstrahu vložili pistoli do úst a pohrozili prodejem jeho domu. K tomu dle spisu nakonec došlo, a to za čtyři miliony korun, které nebyly vyplaceny.

„Rozhodně si nejsem vědom žádných útoků. Dům byl předmětem zástavy,“ popřel vše Zádamský. „Pana P. obíral kde kdo a my jsme ti, na které to házel,“ pronesl.

Další část výpovědi se týkala podnikatele z Klatovska pana Š., který si od Zádamského půjčil dva miliony korun. Nestačil je ale vrátit ve sjednané době. Muž pak měl zblízka poznat šelmu obžalovaného – lva Bruta, když jej členové gangu dle obžaloby strčili ke zvířeti do klece. Podnikatel ze strachu o svůj život i rodinu slíbil, že zaplatí.

Zádamský vše vidí jinak

Dle Zádamského (na snímku vlevo) bylo vše jinak. „Pan Š. chtěl kupovat statek. Potřeboval dva miliony, které jsem mu půjčil. Dohodli jsme se na zástavě jeho domu a na provizi 300 tisíc korun. Peníze mi ale nevrátil ve stanovené tříměsíční lhůtě, a nemovitost tak byla moje,“ vysvětloval Zádamský.

„Pan Š. za mnou pak přijel a přemlouval mě, abych dům neprodával. Tvrdil mi, že na ten statek potřebuje ještě milion. Já neumím říct ne, tak jsem mu ho půjčil, podepsal mi směnku na milion čtyři sta tisíc a koupený statek mi zastavil. Měl v plánu jej dále prodat, a to za šest milionů korun, ze kterých by mi peníze vrátil,“ pokračoval.

Statek se ale nedařilo za uvedenou částku prodat. Mezitím sehnal Zádamský kupce za podnikatelův dům nabízel 3,5 milionu.

„Sešel jsem se ještě s panem Š. a jeho ženou. Ta nechtěla, abych dům prodal a navrhla, že mi dá půl milionu jako splátku dluhu, a já ještě počkám na peníze ze statku,“ doplnil. Zádamského pak vymáhání přestalo bavit a věc předal dalšímu obžalovanému Alanu Tremlovi. „Nakonec jsme se domluvili, že když statek do roka neprodá, připadne vše Tremlovi. To byla férová nabídka,“ řekl Zádamský.

Statek prý ale před vypršením roční lhůty obestavil soud, protože pan Š. měl dluhy.

„Treml mu řekl, že na něj podá trestní oznámení za zpronevěru. Pan Š. šel mezitím na policii a vypověděl tam úplné nesmysly. Je to obyčejnej podrazák. Z tehdy normálních transakcí, udělal dnes vydírání,“ rozhořčil se Zádamský.

Popřel také jakékoli spojení s jeho lvem, kvůli jeho povaze. „Neexistovalo, že se někdo přiblížil ke kleci, natož tam někoho strkat,“ uvedl s tím, že k důkazům přiložil DVD, které jeho tvrzení dokazuje.

Vypovídal i Alan Treml

Před soudem ve středu vypovídal i Alan Treml, ředitel společnosti Casso Inwest, s. r. o., která dodávala do barů a heren automaty. Ta tvoří spojovací článek celého případu, jak jsme již informovali. Hned na začátku uvedl, že žádné zločinné spolčení neexistuje, že jeho osobu nikdo neřídil a on sám také nikoho nedirigoval.

Incident v Hroznětíně, kdy na diskotéku vtrhla banda Romů včetně obžalovaného Martina Bláhy a Dušana Oračka a začala místo demolovat, je prý velké nedorozumění.

„Cikáni se často dostávali do problémů. S Oračkem jsem se dobře znal, a tak jsme byli domluveni, aby mi vždy řekl, než někam půjdou, že já dám vědět do klubu a připravím je na to. V onen den mi Oračko volal, že jsou nějaké problémy s vyhazovačem v Hroznětíně, protože do podniku nepustil syna jejich známého a že tam jedou. Nechtěl jsem, aby došlo ke konfliktu, tak jsem zavolal tomu vyhazovači, ať raději odejde,“ vysvětloval Treml s tím, že k tomu, co se tam stalo, nemělo dojít.

Za vším byl prý pouze rasový podtext, a ne vydírání majitelky klubu, jak uvádí obžaloba.

Od rvačky na diskotéce v Ostrově se Treml také distancoval, ale nepopřel, že její prapůvod leží na jeho bedrech. Podnikatel K., který měl na Karlovarsku několik klubů, včetně zmíněné diskotéky, zakázal totiž Tremlovi vstup do jeho podniků.

„Celé to vzniklo úplně omylem. Chtěl jsem zaparkovat u pošty a čekal jsem tam asi patnáct minut. Když se uvolnilo místo, objelo mě auto a zajelo tam, za volantem seděl pan K. To mě naštvalo, vystoupil jsem a začali jsme se hádat. On mi řekl ´takovejdle smrad se ke mně nebude takhle chovat´ a zakázal mi vstup do jeho podniků. Nelíbilo se mi, že mi někdo nařizuje, kam nesmím chodit,“ uváděl.

Když pak byl u Oračka na návštěvě, řekl mu to. Spolu se domluvili, že ještě s několika známými na diskotéku půjdou a pana K. trochu postraší.

„Oračko měl navíc spadeno na jednoho kluka, který mu chodil za ženou, když byl ve vězení. Když už jsme byli domluveni, kladl jsem všem na srdce, že nechci, aby došlo k něčemu podobnému jako v Hroznětíně. Dělal jsem to pouze proto, abych uspokojil svou ješitnost,“ podotkl.

Převážně romská skupina včetně Tremla, Oračka a Bláhy, která na diskotéku přišla, se tam ale začala rvát a demolovat vnitřní vybavení. Treml se tak snažil vyvrátit třetí bod obžaloby, který tvrdí, že muži vtrhli na diskotéku proto, že pan K. odmítl ochranu nabízenou jím a Zádamským.

Autor: Miroslava Vejvodová

23.7.2008
SDÍLEJ:
Limbo svou hudbou okouzlí dokonce i galerii.

Jazzfest uvede další koncert v Galerii umění Karlovy Vary

Futsal: Veteráni z Fut Fetu porazili mladíky karlovarské Slavie

Karlovarský kraj – Jako první na futsalové krajské scéně odstartoval během uplynulého týdne krajský přebor. Ten letos čítá sedm účastníků, kteří si to v jedenadvaceti kolech rozdají o vítěznou trofej.

III. třída: Sadov přestřílel tým Útviny a posunul se na druhé místo

Karlovarsko – Osmé kolo okresní fotbalové III. třídy přineslo vesměs vítěznou radost hostujících týmů, tedy až na dvě utkání. V prvním uspěly na domácím hřišti Potůčky, které v derby horalů porazily nedaleké Abertamy.

Akční Vladař podpoří místní projekty stovkami milionů

Karlovarsko - Po několikaletém úsilí má Místní akční skupina (MAS) Vladař schválenou strategii komunitně vedeného rozvoje. Jde o moderní trend v podpoře rozvoje venkovských oblastí a využití principu plánování tak zvanou metodou Leader.

Bečovu se víkend nepovedl, inkasoval 20 gólů

Karlovarsko – Nepovedený víkend. Ten si ´užili´v okresním přeboru fotbalisté bečovského Slavoje, kteří měli na programu hned dvě utkání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení