U bytu osmaosmdesátileté ženy v Drahovicích zazvonily s tím, že jí nesou dvoutisícový přeplatek na zdravotním pojištění. Krátce poté, co se rozloučily, zjistila stařenka, že jí chybí obálka s více než třiceti tisíci korunami.

„Podvodnice použily klasický fígl. Tvrdily, že nemají drobné, a požádaly poškozenou o rozměnění,“ uvedl Jan Trojáček, zástupce velitele karlovarské městské policie, jejíž hlídka byla na místě jako první.

Podle popisu poškozené bylo podvodnicícm přibližně pětadvacet let, měly snědou pleť a mluvily špatně česky. Z místa prý odjely osobním vozem tmavé barvy.

Obdobný způsob krádeží není výjimečný. Podvodníci se zaměřují hlavně na staré lidi, kde mají šance, že jejich skříně a šuplíky obsahují větší částku peněz. Senioři bankám příliš nedůvěřují.

„Policisté po pachatelkách pátrají,“ uvedl Pavel Valenta, mluvčí karlovarských mužů zákona.

„Lidé by do bytů neměli pouštět neznámé osoby. V případě, že zazvoní zaměstnanec nějaké firmy, mají právo požádat jej o osobní doklady. Mohou se rovněž telefonicky dotázat přímo na firmě. Pokud ale ani potom nemají k návštěvě důvěru, mohou zavolat na linku 158 nebo 156, a návštěvu požádat, aby vyčkala na chodbě domu do příjezdu policie,“ dal seniorům návod Valenta.