Více než třináct a půl kilogramu tvrdých i měkkých drog pocházejících z trestné činnosti na západě Čech zlikvidovali v pátek policisté v Plzeňském kraji. Dělo se tak na základě rozhodnutí soudů a státních zastupitelství. Omamné a psychotropní látky doposud sloužily jako důkazy v trestních věcech.

„Jednalo se o 3,4 gramy heroinu, 8,57 gramů metamfetaminu, téměř 10 kilogramů konopí, více než 3,8 kilogramů kokainu, téměř 17,8 gramů pseudoefedrinu a 0,36 gramů lysohlávek,“ vyjmenovala krajská policejní mluvčí Martina Zoubková.

Celková hodnota zničených drog se podle odborníků pohybuje kolem 9,5 milionu korun. „Z toho sedm balení obsahujících kokain, která byla také zlikvidována, by mohlo být prodáno za částku kolem osmi milionů korun,“ doplnila Zoubková.

Ze statistiky vyplývá, že policistům se daří trestnou činnost spojenou s drogami dobře objasňovat. Z 52 případů týkajících se této problematiky, jež policisté evidují v Plzeňském kraji od prvního ledna do dvacátého května, se jich podařilo již téměř 79 procent objasnit. Největší podíl zaujímají trestné činy kvalifikované jako nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, kterých policisté evidují 38. „Z nich se zatím podařilo objasnit téměř 74 procent,“ upřesnila Zoubková.

Nejvíce, a to dohromady devět skutků, zaznamenali policisté v Plzni, se sedmi skutky se na druhé místo řadí severní Plzeňsko. „Krajští policisté se dále zabývali jedenácti případy trestných činů přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu a při jejich objasňování byli úspěšní v téměř 91 procentech,“ doplnila Zoubková.

Drogy z trestné činnosti musí být ze zákona zlikvidovány. V loňském roce bylo takto na západě Čech zlikvidováno více než 42 kilogramů drog za částku přesahující deset milionů korun.