Služební pes Trojan pomohl při zadržení pachatele vloupání do vozidla a ještě ten den, o tři hodiny později, nalezl ztraceného houbaře.

„Ve středu, krátce před tři čtvrtě na osm večer, oznámila žena vloupání do firemního osobního vozidla. Na místo byl kromě policistů vyslán také psovod se služebním psem Trojanem. Oznamovatelka policistům sdělila, že se asi před deseti minutami do jejího vozidla vloupal neznámý zloděj a že ho při činu viděli její sousedé. Ti také poskytli policistům popis pachatele. Navíc informovali, že zahlédli muže, jak vešel do křoví v ulici Závodu míru. Pes proto sledoval stopu uvedeným směrem,“ uvedla karlovarská policejní mluvčí Zdeňka Papežová.

Když po chvíli policista se psem dostihl prchajícího pachatele, vyzval jej, aby se zastavil. „Muž však na jeho výzvu vůbec nereagoval. Když ale pak spatřil blížícího se psa, okamžitě zůstal stát. Policisté jej zadrželi a převezli na policejní služebnu do Rybář,“ řekla Papežová.

Tím však čtyřnohému pomocníkovi směna pro tento den ještě nekončila. „O tři hodiny později, asi kolem půl jedenácté večer, zatelefonoval pětašedesátiletý muž na tísňovou linku 158, že zabloudil v lese a nemůže chodit. Podle údajů, které poskytl, se měl nacházet někde v okolí obce Odeř u Černého jezera,“ sdělila Papežová.

Situace byla o to vážnější, že se ztracený houbař po lese v terénu pohyboval pouze pomocí chodítka na kolečkách a ušel tak už nejméně čtyři kilometry. „Bloudil lesem od tří hodin odpoledne až do noci, pak si sám z mobilního telefonu zavolal pomoc,“ líčila Papežová.

Ostrovští policisté a psovod se služebním psem vyjeli ihned na pátrací akci. Díky místní znalosti a schopnosti služebního psa Trojana nalezli ztraceného houbaře během chvíle. „Byl v té době vyčerpaný, žíznivý a už nebyl schopen chůze, policisté jej nesli asi 300 metrů k lesní cestě a pak ho odvezli k rodině až do bytu,“ uzavřela případ se šťastným koncem mluvčí.