Právní zástupce žalované firmy Jakub Kučera však ve čtvrtek 8. října na jednání u karlovarského soudu opakovaně tvrdil: „Stali jsme se obětí takzvaných katalogových podvodníků!“ Jeho argumentace je jasná: švýcarská společnost uvedla jeho klienta v omyl. Z formuláře, který mu zaslala, vyplývá, že inzerce v katalogu je zdarma. Navíc podle jeho slov chyběly na druhé straně dokumentu všeobecné obchodní podmínky.

Patrik Tauer, zástupce švýcarské společnosti, však tvrdí naprostý opak. „Všeobecné obchodní podmínky na formuláři byly!“

Právě to, zda všeobecné obchodní podmínky na rubové straně smlouvy, kterou dala švýcarská společnost k dispozici kriminalistickým expertům, byly tištěny současně, nebo dodatečně, bylo předmětem expertizy znalců. „K vyhotovení smlouvy byly použity dva rozdílné tiskové postupy. Lícová strana je tištěna laserově, zatímco rubová ofsetově. Nelze zjistit, v jaké posloupnosti došlo k tisku. Je ale nanejvýš pravděpodobné, že jako první byla vytištěna rubová ofsetová strana, laserový tisk byl tištěn později. Opačný postup je sice možný, ale technicky a finančně náročný,“ uvedli znalci o výsledku expertizy.

„Opačný postup je sice nepravděpodobný, ale možný,“ řekl u soudu obhájce žalované firmy. „Znalci se vyjádřili s dostatečnou pravděpodobností, že všeobecné obchodní podmínky byly natištěné jako první. Opačný postup je nelogický. Žalovaný by měl sám prokázat, že tomu tak nebylo,“ reagoval na slova obhájce zástupce žalobce.

Už v počátku jednání navrhl právní zástupce švýcarské společnosti smírné řešení celé kauzy s tím, že náklady na proces ponese každá strana. S tím ovšem protistrana nesouhlasila. „Po důkladném posouzení celé věci jsme tento návrh odmítli. Návrh si nedokážu vysvětlit. Napadala nás různá vysvětlení, ale těžko říci, zda odpovídají skutečnosti,“ reagoval na návrh smíru Jakub Kučera, právník žalované firmy.

Sporná smlouva byla podepsána na tři roky. Firma FN – sedací systémy zaplatila požadovanou částku 690 eur za první rok. O stejnou částku za rok druhý se nyní soudí švýcarská společnost, která je v současné době rozhodnutím valné hromady v likvidaci a jejíž statutární zástupci ve Švýcarsku údajně čelí trestnímu stíhání.

„Když jsem podepisoval formulář, netušil jsem, že se zavazuji k placení. Z toho, co je na něm napsané, na první pohled vyplývá, že jde o inzerci zdarma,“ řekl po soudním jednání, které vyvrcholí příští týden rozsudkem, Daniel Fusek, tehdejší jednatel společnosti.

Není jediný, kdo podobně naletěl. Podle hrubých odhadů je na Karlovarsku několik desítek obdobných případů, v republice pak téměř dva tisíce.