V loňském roce připravili pro děti a mládež celkem 513 besed. Ve školách a předškolních zařízeních strávili preventisté celkem 717 hodin. „Na besedách, do kterých aktivně zapojují i mladé posluchače, oslovili naši preventisté přes tři tisíce dětí,“ konstatoval Marcel Vlasák, velitel karlovarské městské policie.

Na pravidelná setkání jezdí strážníci do všech karlovarských základních a mateřských škol, do šesti středních škol a dvou vyšších odborných škol. „Každá věková kategorie má vlastní okruh problémů, které s nimi preventisté řeší,“ přiblížil aktivitu preventistů velitel.

Na pravidelné besedy ovšem navazují i další akce na poli prevence. „V říjnu se uskutečnila už tradiční sportovně dovednostně vědomostní soutěž O putovní pohár velitele městské policie. Atraktivní formou při ní mohou děti zúročit to, co se při besedách dozvěděli,“ řekl Vlasák.

Karlovarští strážníci byli vloni rovněž prvními v republice, kteří se zapojili do dříve pouze policejní preventivní akce Ajaxův zápisník.

Při své práci ovšem preventisté nezapomínají ani na dříve narozené. Důkazem toho je například akce Vidět a být viděn, v jejímž rámci rozdávali jak preventisté, tak strážníci ve službě reflexní samolepicí pásky. „Oslovili přibližně pět stovek Karlovaráků, mezi které rozdali více než tisíc reflexních prvků sloužících ke zviditelnění kočárků, francouzských holí či invalidních vozíků při snížené viditelnosti,“ doplnil statistiku práce preventistů velitel strážníků.

Pro seniory pak připravili akci, při které rozdávali osobní alarmy. „Ty mohou seniorům pomoci při nejrůznějších komplikacích. Hlasitá siréna upozorní například na napadeného člověka, či na toho, kdo se dostal do zdravotních problémů,“ dodal velitel.