Mezi oběťmi domácího násilí jsou podle celorepublikových statistik stejným dílem zastoupené ženy i muži. Podle zkušeností Kateřiny Štěpánkové, vedoucí sokolovského intervenčního centra, které se zabývá jak pomocí, tak prevencí tohoto trestného činu, však v regionu převládají mezi oběťmi ženy.

„Důvodem je skutečnost, že muži, kteří se stávají oběťmi, se za tento fakt stydí. A navíc: Muži se s tímto problémem vyrovnávají daleko snáze než ženy,“ vysvětlila Štěpánková.

Strážníci karlovarské městské policie včera pod jejím vedením absolvovali školení na tuto problematiku. „Dvě naše strážnice už sice mají kvalifikaci v domácím násilí, my ovšem chceme, aby i další kolegové měli fundované informace,“ vysvětlil velitel Marcel Vlasák.

„Většinou školíme státní policisty. To, že se na nás obracejí strážníci, je spíše výjimka,“ doplnila vedoucí intervenčního centra.

Jedním ze způsobů řešení tohoto trestného činu je vykázání násilníka ze společného bytu. Ze statistik intervenčního centra vyplývá, že na Karlovarsku není ještě informovanost o této problematice taková, jaká by mohla být. „Zatímco na Sokolovsku evidujeme za první čtvrtletí letošního roku 12 vykázání, na Karlovarsku jediné. A na Chebsku žádné,“ podotkla Štěpánková.

Tento stav by chtěli strážníci napravit. „Ve školeních budeme pokračovat. Chystáme například seminář pro strážníky operačního střediska. Ti jsou prvními, kteří mohou s oběťmi přijít po telefonu do styku. Už svým přístupem mohou pomoci. Městská policie však nemůže násilníka z bytu vykázat. Může pouze podat podnět,“ doplnil Vlasák.