V pondělí krátce před šestnáctou hodinou jej muži zákona spatřili v Husově ulici. Když řidič vozidla zahlédl policejní majáky, začal ujíždět.

„Křižovatku na Husově náměstí projel velmi vysokou rychlostí, v Karlově ulici pak auto zastavil a po svých začal řidič hlídce utíkat ke Kotkově ulici,“ uvedla Ivana Telekešová, mluvčí plzeňských policistů. Muž nereagoval na výzvy policistů, ti proto použili donucovací prostředky a nakonec jej spoutali.

„Lustrací v databázi zjistili, že jde o třicetiletého Plzeňana. Dalším šetřením navíc prokázali, že nevlastní řidičské oprávnění, o které přišel na základě rozhodnutí plzeňského soudu vloni v listopadu,“ doplnila případ plzeňská mluvčí.

Vzhledem k tomu, že seděl v kradeném autě, policisté se začali zajímat, kde k němu přišel.

„Dopadený tvrdil, že o krádeži nic neví, protože si vůz půjčil od kamaráda, jehož jméno nezná,“ přiblížila vytáčky zadrženého plzeňská policejní mluvčí.

Spolu s ním seděly ve voze i dvě ženy (20 a 32 let). Ani ony však podle slov Telekešové o krádeži nic nevěděly.

„Na policejní služebně si muž začal stěžovat na bolest hlavy. Prý pravidelně bere heroin a ráno si jej nitrožilně aplikoval. Lékařské vyšetření však prokázalo, že je schopen pobytu v policejní cele. Strážci zákona kvalifikovali jeho jednání jako trestné činy maření výkonu úředního rozhodnutí, řízení bez řidičského oprávnění a neoprávněného užívání cizí věci,“ doplnila Telekešová.

Obdobný případ, který tak trochu připomínal scénu z amerických akčních filmů, řešili v úterý policisté ze Sokolova. Těm se snažil ujet řidič vozu Seat.

„Policisté si vozu při noční hlídce všimli kvůli velké rychlosti. Ihned za ním vyrazili. Když ale řidič spatřil výstražná světla, šlápl na plyn a přejížděl do protisměru, takže jej policisté nemohli bezpečně předjet,“ popsala začátek honičky Andrea Kávová, mluvčí sokolovských policistů.

Kousek před obcí Lomnice honička skončila. Prchající řidič nezvládl řízení a narazil do svodidel. „Ani pak ale nechtěl vozidlo opustit, takže jej policisté museli ven vytáhnout. Při kontrole na alkohol muž nadýchal 2,63 promile. Lustrací se navíc podařilo prokázat, že vůz, ve kterém jel, byl kradený a opilý řidič vůbec nevlastní řidičské oprávnění,“ doplnila mluvčí.

První cesta zadrženého piráta silnic proto vedla na záchytnou stanici, kde se vyspal z opičky.

„Policisté dále případ šetří pro podezření ze spáchání trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky a řízení vozidla bez řidičského oprávnění,“ dodala Kávová.