Obžaloba viní i romského policistu Martina Barkóciho (30), který údajně zavolal operačnímu důstojníkovi, že se nic nestalo, a zbitému pohrozil, ať si raději rozmyslí, co bude vypovídat.

Július Horváth (31) a Milan Pačan (30) se zpovídají z ublížení na zdraví a z výtržnictví. Barkóci z obvodního oddělení v Ostrově čelí zneužívání pravomoci veřejného činitele, nadržování a vydírání. Prvním dvěma jmenovaným hrozí desetileté vězení, soud však uvažuje o překvalifikování skutku na pokus vraždy, za což mohou oba útočníci skončit až na patnáct let ve vězení.

Pokud soud prokáže vinu i policistovi, který je nyní postaven mimo službu, může skončit až na deset let za mřížemi.

Podle obžaloby Horváth a Pačan zaútočili na muže 22. prosince 2007 ráno. „Bili ho pěstí a uštědřili mu kopy do různých částí těla. Několikrát ho udeřili násadami lopat a kopali těžkou obuví do hlavy. Poškozený upadl na zem a oni ho stále bili násadami lopat a kopali. Křičeli na něho: ´Zabiju tě, ty bílá svině!´ Pačan při útoku zlomil o napadeného násadu a v okamžiku, kdy poškozený klečel na kolenou, se ho snažil bodnout zahroceným koncem zlomené tyče do obličeje se slovy ´chcípni, hajzle!´. Protože se ale poškozenému podařilo sklonit hlavu a uhnout dozadu, zasáhl ho do čela a dvakrát ho se slovy ´žádnej bílej se nebude roztahovat na našem teritoriu!´ udeřil násadou do týla,“ uvedla krajská zástupkyně Renáta Havelková.

Poškozený muž si podle spisu z útoku odnesl tržnou ránu na čele zasahující ke kosti, zhmoždění měkkých tkání obličeje s krevní podlitinou vpravo na čele, otok měkkých tkání v oblasti očí, tváře a horního rtu. Kvůli tomu byl pět dní na chirurgii v nemocnici v Ostrově a lékař mu vystavil neschopenku na čtyři měsíce.

Celý případ se však točí hlavně kolem policisty Martina Barkóciho, který se s oběma obžalovanými osobně zná. Podle vyjádření státní zástupkyně vědomě zakryl trestný čin a vůbec jej neřešil. „Místo toho vyhrožoval poškozenému: ´Dostal jsi málo, měli tě zabít. Uvědom si, co budeš vypovídat, mohl bys ještě nafasovat!´ Dozorčímu obvodního oddělení nahlásil, že k napadení nedošlo, protože poškozený uklouzl a poranění si způsobil sám při pádu, to samé nahlásil i pracovníkům záchranné služby,“ přednesla Havelková.

Podle jejích slov poškozený ze strachu v nemocnici řekl, že byl napaden neznámými osobami a vyhýbal se vysvětlení incidentu. „Proto bylo trestní stíhání zahájeno až loni v květnu,“ podotkla Havelková s tím, že policista značně ztížil objasnění celého případu.

Když se poškozený loni v březnu na výzvu vydal na policii, Barkóci mu přímo na oddělení měl kvůli výpovědi stále vyhrožovat, a dokonce vstoupil do místnosti, kde byl poškozený vyslýchán. Kvůli tomu napadený také tehdy stále tvrdil, že na něho zaútočily neznámé osoby.

Horváth, který v pondělí u soudu na přítomné novináře několikrát vyplázl jazyk, označil obžalobu za nesmyslnou. Vyprávěl, že v onen den odvezl ženu do nemocnice, protože měla rodit. S Pačanem se vydal popíjet. V baru se pak sešli i s poškozeným, který prý žárlil na svou přítelkyni, protože si myslel, že má s Horváthem pletky. „Provokoval mě a pak mě dvakrát udeřil do obličeje, až jsem spadl z barové židle. Bránil jsem se, tak jsem mu dal pěstí do hlavy, trefil jsem se do čela, a protože mám prstýnek, asi jsemmujím roztrhl čelo,“ uvedl Horváth.

Popis případu obžalobou Horváth vyvracel. Odmítl i rasistické nadávky. Pačan uvedl, že Horváth s přítelkyní napadeného nic neměl. Sdělil také, že poškozený si to právě kvůli přítelkyni chtěl s Horvátem vyřídil, což jeho kamaráda naštvalo. Oběma měl dokonce vyhrožovat pomstou ruské mafie. Barkóci uvedl, že se napadený muž spolupráci s policií bránil, a Barkócimu prý řekl, že je z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, že má v místě akci, a ať se mu do ní ´normální´ policie neplete. „Poškozenému jsem nevyhrožoval, je to lež. Do té doby jsem ho neznal. Ani na oddělení jsem mu nevyhrožoval,“ uvedl policista.

Napadený muž je nyní podle mluvčí krajského soudu Alexandry Vaňkové ve zvláštním programu na ochranu svědků. Zatím není jasné, zda bude vypovídat veřejně. „Předseda senátu přijme po konzultaci s ochrannou službou patřičná opatření,“ sdělila mluvčí.