Buď ve sběrně druhotných surovin, nebo v soukromé sbírce skončila zřejmě bronzová socha Jaro z dílny akademického sochaře Vítězslava Eibla, která v noci z 1. na 2. května zmizela z mariánskolázeňské Anglické ulice.

Obě tyto verze nyní vyšetřují kriminalisté.

„Provedli jsme standrardní opatření,“ uvedl Ladislav Böhm, mluvčí chebského okresního ředitelství policie. „Pátráme ve sběrnách druhotných surovin, ale také na silnicích či hraničních přechodech. To pro případ, že by se zloděj pokusil sochu vyvézt do zahraničí,“ upřesnil.

„Jsou to idioti,“ vzkázal na adresu zlodějů rozčílený mariánskolázeňský starosta Zdeněk Král. „Asi před čtrnácti dny někdo urazil hlavu sochy baletky v parku. Teď vzali rovnou celou sochu. Co se to na Mariánské Lázně řítí?“ povzdechl si Král.

Zloději barevných kovů si stejně jako v loňském roce vybrali čas těsně před slavnostním zahájením letní lázeňské sezony. Před rokem způsobili statisícové škody na známé Zpívající fontáně a vodotrysku nedaleko od kolonády.

„Z fontány se ztratilo osm bronzových mříží. Každá z nich se přitom skládala ze dvou kusů o váze 33 kilogramů,“ uvedl správce fontány Rudolf Petrák. Jeden díl ale přišel majitele, společnost Léčebné lázně Mariánské Lázně, a. s., na patnáct tisíc korun. Z vodotrysku u kolonády se ve stejné době ztratilo několik kovových mříží.

Také společnost Technický a dopravní servis (TDS), která má v Mariánských Lázních na starosti údržbu městských komunikací, si ve stejné době stěžovala na zloděje kovů. Ti kradli litinové sloupky z mostků přes potůčky v lázeňském parku. Přitom za jeden z nich dostali ve sběrně peníze, které vystačí sotva na jednu krabičku cigaret.

Pokud by se zloděj pokusil prodat ukradenou sochu ve sběrně, byl by na tom v tomto případě finančně lépe. Více než jeden a půl metru vysoká socha váží 140 kilogramů. Za tuto hmotnost bronzu by například karlovarský Resur vyplatil takřka 12 tisíc korun. Škoda, kterou zloděj napáchal, však dosáhla 400 tisíc.

Vítězslav Eibl, autor sochy Jaro, se však domnívá, že je jeho dílo už v Nemecku. „Není to má první socha, kterou někdo ukradl. Před čtyřmi lety zmizela socha Léto. Tehdy se podařilo zloděje, který sochu propašoval do Německa, vypátrat. Dostal půlroční podmínku, což je směšné. Osobně bych byl pro znovuzavedení tělesných trestů. Přivázat zloděje na prkno a pořádně mu zmalovat pr… To by je možná odradilo,“ posteskl si sochař, který včera dokončil opravu sochy baletky, které před dvěma týdny neznámý vandal ukopl hlavu.

Petr Kozohorský, Petr Przeczek