Obecně závaznou vyhlášku, která omezuje, respektive zakazuje požívání alkoholických nápojů na veřejnosti, v Karlových Varech zatím na radnici nechystají.

Podle Marcela Vlasáka, velitele karlovarské městské policie, je v tomto případě hlavním důvodem nevymahatelnost práva. „K čemu je taková vyhláška, když je vymáhání případných sankcí prakticky nemožné?“ nadnesl otázku velitel.

Hlavním problémem Karlových Varů jsou podle jeho slov v tomto ohledu především bezdomovci. „My jim teoreticky můžeme dát pokutu, ale oni ji stejně nezaplatí,“ vysvětlil Vlasák.

Jedinou zbraní tak podle Vlasáka zůstává vykazovat podobná individua z míst, kde se svým počínáním dopouštějí buď přestupku narušování občanského soužití, případně veřejného pohoršení. „Jenomže takový člověk je dejme tomu za půl hodiny zpátky. A my nemáme dost lidí na to, abychom v podobných lokalitách zajistili nepřetržitý dozor,“ dodal velitel karlovarských strážníků.

V Ostrově se rozhodli jít jinou cestou. Obecně závazná vyhláška o zákazu požívání alkoholických nápojů na veřejnosti zde vstoupila do účinnosti už 4. dubna. Vyhláška vymezuje místa, kde lidé popíjet nemohou.

„Jde zejména o lokality u starého a nového centra města,“ uvedla Lucie Mildorfová, pracovnice městského úřadu. Vedle toho mají pijané smůlu i na autobusových zastávkách a v okolí ostrovských supermarketů.

„Znění vyhlášky jsme zatím nemuseli použít,“ komentoval situaci Evžen Potopalský, velitel ostrovské městské policie. Pochvaluje si, že strážníci díky ní dostali do rukou dobrou zbraň proti pijanům. „Můžeme je nyní vykázat z míst, kde tropí neplechu,“ vysvětlil.