Obžaloba ho viní z toho, že se v roce 2006 pokusil zabít svého staršího, tehdy šestiměsíčního, syna a v jeho bití a týrání pokračoval až do loňska. Kromě toho také později podle žalobce bil i mladšího syna. Starší z chlapců utrpěl během let řadu zranění, obžalovaný muž i matka dětí lékařům vždy řekli, že zranění a modřiny si děti způsobily samy. Žena dnes u soudu řekla, že se manžela bála.

Podle žalobce muž v květnu 2006 vzal šestiměsíčního syna a s úmyslem ho usmrtit jej udeřil hlavou o konferenční stolek a potom ho hodil na zem. Nemluvně tehdy mělo zlomenou lebeční klenbu a nitrokloubní zlomeninu dolního konce stehenní kosti. Dalších útoků se muž podle obžaloby dopouštěl průběžně až do září 2012. Chlapce podle spisu bezdůvodně trestal, bil ho dlaní, pěstí a vařečkou po celém těle. Modřiny způsobil i mladšímu synovi, vážné útoky ale směřoval převážně na staršího z chlapců, řekla matka dětí.

Když bylo staršímu chlapci asi rok a půl, zkroutil mu údajně ruku tak silně, až mu zlomil vřetenní i loketní kost. Jindy podle žalobce hodil tříletému dítěti na hlavu plastové nákladní auto a způsobil mu tržnou ránu nad obočím pronikající až k lebeční kosti. Žaloba muže viní i z toho, že chlapce poškrábal vidličkou a bodl ho kuchyňským nožem pod lopatku. Matka vše oznámila na policii až po útoku loni v září, kdy se chlapec pomočil na koberci a muž jej za to bil pěstí a opakovaně ho kopal do břicha a do zad a vyhrožoval jeho zabitím.

Muž u soudu odmítl vypovídat, podle jeho předchozích výpovědí na policii si ale údajně některé útoky nevybavuje. Vyšetřovatelům invalidní důchodce tvrdil, že když se rozčílí, má poruchy vědomí, neslyší a nevnímá. „Jak mě mlátil otec, tak já taky vychovávám děti, jinak to neumím. Snažím se nebýt jako táta, ale někdy se mi to nedaří," uvedl na policii. Řekl také, že se léčil s depresemi, pobýval v psychiatrické léčebně a dvakrát se pokusil o sebevraždu. Má také vysoký tlak, cukrovku, zelený zákal a jiné choroby.

Žena obžalovaného vypověděla, že se muže bála. Ji prý také někdy zbil, a to i v těhotenství. „Soužití bylo nejdřív bez problémů, vše se začalo hroutit po synově narození," řekla u soudu. Popsala i první napadení půlročního syna – bylo to na první výročí svatby a manžela rozzlobilo, že dítě stále pláče a nechce jíst, takže nemá chvíli klidu jen s manželkou. Jeho záchvaty vzteku prý přicházely různě, rozčílit ho dokázaly aktivní děti, které dělaly hluk. Nyní jsou podle ženy děti v pořádku, veselé a zdravé a na otce se vůbec neptají. V září půjdou starší syn, kterému je nyní skoro 7,5 roku, a jeho o rok mladší bratr společně do školy.

Obžalovaný byl během posledních let devětkrát trestaný – většinou za krádeže, ale i za ublížení na zdraví a výtržnictví či za násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. Odpracoval stovky hodin veřejných prací, dostal i podmíněné tresty. Podle manželky se jeho agresivita projevila i tak, že zabíjel psy. Topil je prý ve vaně v koupelně. „Bylo jich kolem deseti," řekla. Jednání pokračuje v dalších dnech.