Ze zpronevěry obvinili sokolovští policisté devětadvacetiletého muže z Karlových Varů. Muž měl jako jednatel firmy, která se zabývá prodejem nemovitostí, v roce 2010 zprostředkovat smlouvu na prodej čtyř pozemků za 850 tisíc korun. Prodávajícímu měl zaplatit 750 tisíc korun s tím, že zbývající část tvoří jeho provize. Na peníze ovšem čeká prodávající do současné doby marně.

„Kupující uhradil celou částku na účet zprostředkovatele,“ uvedla Kateřina Böhmová, mluvčí sokolovských policistů. Dle smlouvy měl realitní makléř převést dohodnutou částku na účet prodávajícího do pěti pracovních dnů po předložení výpisu z listu vlastníka nebo po předložení kupní smlouvy s vyznačením vkladu do katastru nemovitostí.

„Prodávající veškeré smluvní náležitosti splnil, zprostředkovatel mu do současné doby ovšem částku nepřevedl. Obviněný muž jako jediný disponent účtu firmy peníze za prodej pozemků postupně vybral v hotovosti prostřednictvím bankomatů nebo na pokladně,“ doplnila sokolovská policejní mluvčí. Za zpronevěru hrozí v případě prokázání viny obviněnému až osmiletý trest odnětí svobody.

Jak se v případě obchodu s nemovitostmi vyvarovat podobných problémů? „V případě, že prodáváte či nakupujete nemovitosti přes zprostředkovatele, trvejte na tom, že finanční prostředky kupujícího nebudou vloženy na účet zprostředkovatele, ale v advokátní či notářské úschově, případně na vázaném nebo jistotním účtu v bance. Nemůže se tak stát, že by si zprostředkovatel nechal peníze pro svou potřebu, protože s nimi vůbec nepřijde do styku. Pouze mu bude následně vyplacena smluvní provize,“ poradila policejní mluvčí Kateřina Böhmová.