Ale dorazil osobně k jednání nařízenému ústeckým krajským soudem na středu 17. března kvůli jeho žádosti o vrácení pasu. Novak chtěl totiž odcestovat z Chomutova do ciziny. Aspoň prý do domovského Düsseldorfu, což mu v přípravném řízení zakázali.

Senát ale neoblomil. Soudce Jiří Blažek oznámil, že jeho žádost zamítá. Obává se totiž, že by se mohl ve světě ztratit, aby se vyhnul případnému trestu, který může dosáhnout až 16 let ve vězení. Novak rozhodnutí nekomentoval. Jeho obhájce si ale vzal lhůtu na podání stížnosti.

Novak podle žalobce Tomáše Minxe spolu s dalšími 26 obviněnými, mezi nimiž jsou i krajští exhejtmani Jana Vaňhová a Jiří Šulc, v letech 2008-2011 zmanipuloval evropské dotace v hodnotě přes 10 miliard korun.

Do kauzy jsou zapleteni i karlovarští politici. Například bývalý krajský zastupitel Jaroslav Borka (KSČM), který byl v letech 2008 až 2014 náměstkem hejtmana, a také bývalý poslanec. Od roku 1998 je zastupitelem Karlových Varů. A také bývalý poslanec Josef Novotný (bývalý člen ČSSD), od roku 2008 do ledna 2015 hejtman Karlovarského kraje, v letech 2002 až 2014 zastupitel města Sokolova.

Samotný monstrproces by mohl začít v druhé polovině letošního roku. Novak ve středu prohlásil, že se necítí být vinen za skutky popsané v rozsáhlé obžalobě, kterou ještě soudce studuje. Jasné v současné době už je, že líčení se neodehraje na půdě ústeckého krajského soudu, ale ve velké jednací síni okresního soudu v Litoměřicích.

O její dostatečné kapacitě svědčí, že tam právě krajský soud rozplétá případ dvaadvacetihlavého česko--vietnamského drogového gangu, kdy se do místnosti vejde 60 účastníků jednání.