Nově ustanovený senát karlovarského okresního soudu včera poprvé zasedl nad případem bývalého cizineckého policisty Pavla Kábrta, obžalovaného ze zneužití pravomoci veřejného činitele a braní úplatků. Jeho předsedou je soudce Jan Hostaš, který vystřídal při řešení Kábrtova případu Tomáše Mahra, jenž z rodinných důvodů přerušil práci u soudu.

Po změně senátu hrozilo, že se bude celé hlavní líčení opakovat. To znamená znovu vyslechnout všechny svědky a provést znovu veškeré listinné důkazy. Jak státní zástupce Jiří Richtr, tak obhájce Pavla Kábrta Martin Cír se však shodli na tom, že se hlavní líčení nemusí opakovat. „Mohlo to dopadnout hůř. Skutečně totiž hrozilo nebezpečí, že by se celý proces musel opakovat,“ komentoval rozhodnutí státní zástupce Jiří Richtr. Proces přitom začal 1. dubna roku 2008, tedy tři roky poté, co policie Kábrta zatkla.

Namísto opakování hlavního líčení tak soudce Jan Hostaš při úterním hlavním líčení četl usnesení ze všech předchozích včetně výslechu svědků. Ti se shodli na tom, že Pavel Kábrt patřil mezi nejaktivnější pracovníky karlovarského inspektorátu cizinecké policie. Nikdo z nich přitom přímo neviděl, že by se dopouštěl protiprávního jednání. Někteří ze svědků ovšem upozorňovali na úzkou provázanost Pavla Kábrta s vietnamskou komunitou. Jeho přítelkyně totiž byla Vietnamka, se kterou byl na dovolené v její domovině. Společnost jim údajně dělal jeden z tlumočníků, kteří chodili na cizineckou policii vyřizovat žádosti o udělení trvalého či přechodného pobytu na území České republiky.

Státní zástupce klade Kábrtovi za vinu, že v řadě případů v rozporu se zákonem zprostředkoval udělení trvalého pobytu cizincům za úplatu. Obžaloba má celkem 490 bodů. Společně s Pavlem Kábrtem čelil stejnému obvinění i další z někdejších inspektorů karlovarské cizinecké policie Radek Kocáb. Toho senát okresního soudu ještě pod Tomášem Mahrem odsoudil ke čtyřem letům vězení a propadnutí finanční hotovosti nalezené při domovní prohlídce. Radek Kocáb se proti verdiktu odvolal, o věci tak bude rozhodovat krajský soud.

Hlavní líčení ve věci případu expolicisty Pavla Kábrta bude pokračovat v úterý 1. února.