Okno jedné restaurace v Plzni na Borech rozbil ve čtvrtek kolem půlnoci zatím neznámý pachatel. Vzniklým otvorem vlezl dovnitř a dal se do ´práce´. Na podobných případech pracují západočeští policisté denně. Ze statistiky vyplývá, že jen za osm měsíců tohoto roku se policisté v Plzeňském a Karlovarském kraji zabývali více než dvěma stovkami vykradenými hostinci nebo restauracemi. Ještě větší práci měli s vyloupenými obchody, kterých bylo za stejné období přes 260.

Nenechavec, který rozbitým oknem vnikl do borské restaurace, byl zřejmě vášnivý kuřák. „Kromě drobných mincí odcizil více než sto krabiček cigaret a pět litrových lahví alkoholu,“ sdělila plzeňská policejní mluvčí Simona Čejková. Majitel restaurace vyčíslil škodu téměř na dvacet tisíc korun.
Když se sečte škoda, kterou zloději způsobili majitelům západočeských restauračních zařízení od ledna do srpna, dostaneme číslo převyšující šest milionů šest set tisíc korun. U krádeží vloupáním do obchodů škoda přesahuje dokonce deset a půl milionu korun.

Zkušenost se zloději má i majitel jedné hospody v centru Plzně, který si nepřál být jmenován. „Od loňského roku už mě vykradli třikrát. Přišel jsem o různé vybavení, o pivní sudy i cigarety. Jednou to byly dokonce ubrusy a dvaadvacet rolí toaletního papíru,“ říká s tím, že škoda nikdy nepřesáhla pět tisíc korun. „To musím zaklepat,“ směje se hospodský.

Většina pachatelů vloupání do restaurací spravedlnosti uniká. Od ledna do sprna muži zákona objasnili každé takové čtvrté vloupání. Daleko větší úspěch mají vyšetřovatelé u vloupaček do obchodů. Letos objasnili téměř polovinu případů. Většina pachatelů, které policisté zadrželi, patřila mezi recidivisty.
Nejvíce vloupaček do restaurací a obchodů evidují západočeští policisté v Plzni.