„Navrhuji podmíněný trest 12 měsíců s odkladem na tři roky. Dále zákaz činnosti plavčíka rovněž na tři roky,“ pronesla včera při své závěrečné řeči u sokolovského soudu státní zástupkyně Jarmila Solnařová.

Pokračovalo zde soudní přelíčení s plavčíkem Jaroslavem Kučerou, kdy bylo ukončeno dokazování. Obžaloba ho viní z ublížení na zdraví. Vloni v únoru vytáhl z bazénu topícího se mladíka. Bezvládné tělo však leželo na dně bez přísunu kyslíku příliš dlouho. Zhruba šest minut. Plavčík podle obžaloby porušil povinnosti řádného dohledu. „Vzdálil se od bazénu k pokladně a odtud není schopen rozpoznat nebezpečí,“ dodala Solnařová.

Obžaloba také poukázala na dobu, kdy ležel poškozený mladík na dně bazénu. Plavčík měl prý zasáhnout dříve. Obhájce naopak žádal pro svého klienta zproštění obžaloby. Poukazoval na výpovědi tří svědků, kteří viděli záznam nešťastné události. „Nezaznělo zde, že by Jaroslav Kučera porušil jakoukoliv svou povinnost,“ tvrdila obhajoba. Naopak myslí si, že poškozený porušil podmínky návštěvního řádu. Bazén je prý jasně označen místy pro plavce a neplavce. Zmínil také otázku, zdali byl poškozený plavcem. Obhajoba uznala závažný následek události, ale tvrdí, že jednáním obžalovaného to rozhodně nebylo. „Je mi líto, co se stalo. Po dobu tohoto líčení jsem vytáhl z vody dvacet lidí. Pokud mi zakážete činnost, přijdou mladí, nezkušení plavčíci a podobné případy zde budete možná řešit častěji,“ řekl plavčík Jaroslav Kučera.

Rozsudek vynese soudce Milan Tomeš v pondělí.