Na rozmlácení diskotéky v Hroznětíně nedaleko Karlových Varů v červnu 2006 dlouho nezapomene její majitelka Marcela C., ani její manžel. V červnu 2006 tam totiž vtrhla převážně romská skupina lidí a podnik zdemolovala, někteří hosté skončili v nemocnici. To vše údajně proto, že majitelka diskotéky odmítla ochranu svého podniku.

Žena na celou věc vzpomínala v úterý před Krajským soudem v Plzni, kam byla povolána jako svědkyně v procesu se skupinou dvanácti obžalovaných, známých jako gang Zádamských. Muži ve věku od 24 do 39 let čelí obžalobě z vydírání, zločinného spolčení, porušování domovní svobody, výtržnictví, nedovoleného ozbrojování, loupeže či poškozování cizí věci.

„Bylo to hrozné. Před diskotékou zastavilo pět aut za sebou, měla jsem takové špatné tušení, tak jsem chtěla zamknout, ale v tom rozrušení jsem se prostě netrefila klíčem do zámku. Ti lidé šli dovnitř a začali to tam ničit. Utrhli věšák, hodili ho na bar, barmanky se schovávaly. Létaly tam židle, stoly. Všude bylo sklo,“ vzpomínala na černý den Marcela C., která na místo zavolala policii.

Členy útočící romské skupiny byli i další obžalovaní Martin Bláha a Dušan Oračko, kteří dle policejních odposlechů před útokem telefonovali s Alanem Tremlem. Bláha však popřel zastrašování a řekl, že motiv byl rasový, protože vyhazovači byli skinheads.

Do fondu tedy platit budeme!

Onen večer byl zlomový. Marcela C. i její manžel se kvůli obavě o svůj život a majetek rozhodli, že přistoupí na ochranu svého podniku, kterou jim nabízeli obžalovaní Marek Pruckl a Zdeněk Hanzelín.

Ti se s Marcelou C. totiž sešli zhruba 14 dní před zdemolováním diskotéky a už tehdy jí nabídli ochranu do podniku. Žena s tím ovšem hned nesouhlasila a řekla, že se musí poradit s manželem a pak se ozve.

„Původně jsem měla schůzku pouze s mým vyhazovačem. Přišli ale i Pruckl s Hanzelínem a začali mi do podniku nabízet své vlastní vyhazovače s tím, že ještě budu přispívat do tzv. fondu právní ochrany. Pruckl se ptal, jestli znám pana Zádamského, že ten ho pověřil jednáním… Za vyhazovače jsem měla platit 1200 za večer, do fondu 3000 měsíčně. Celé jednání vedli nepřátelským tónem, ptala jsem se, jestli je to vyhrožování,“ pronesla před soudem podnikatelka.

Jednání mužů s podnikatelkou a následný útok spolu podle obžaloby i Marcela C. souvisí. Skupina Romů jí podnik podle spisu jednoduše zdemolovala proto, že nepřistoupila na podmínky ochrany klubu. Před soudem poté uvedla, že Pruckl jí po incidentu prostřednictvím jednoho vyhazovače vzkázal, že pokud ochranu odmítne, bude se ničení klubu odehrávat každý týden. „Proto jsme na to kývli,“ sdělila žena.

Obžalovaní: Není to pravda

Milan Zádamský, který je označován jako mozek celého spolčení, se však před soudem tvrdě ohradil proto tomu, že by měl s výše popsaným skutkem něco společného. „Mým jménem se zaštiťuje mnoho lidí. Já jsem o celé věci nic nevěděl,“ ohradil se.

Pruckl rovněž negoval velkou část toho, co podnikatelka pronesla a suverénně prohlásil, že vyhazovač v jejím podniku musí hlídat hlavně ji, což zvedlo koutky mnohým v soudní síni. „Tu první schůzku iniciovala ona. Po tom útoku jsem s ní mluvil, ale pouze jsem jí řekl, že už asi vím, co tam bylo za cikány,“ hájil se Pruckl.

Náramná shoda

Uvedený případ se ale až nápadně shoduje s dalšími body obžaloby, které rovněž hovoří o tom, že obžalovaní různým podnikatelům na Karlovarsku a Sokolovsku nabízeli ochranu (či automaty společnosti Casso Inwest, ve které figurují bratři Zádamští a Alan Treml), a když ti odmítli, zdemolovali jim podnik. Vystrašení vlastníci klubů poté přistoupili na podmínky gangu.

Výsledek byl takový, že do všech podniků docházeli Prucklovi vyhazovači podle rozvrhu a na čtyřicet klubů provozovalo automaty společnosti Casso Inwest, které zajišťovaly měsíční příjem milion korun. Určitě tomu přispěla i dobrá reklamní kampaň, kterou Milan Zádamský rozjel. Jeho společnost totiž dávala provizi 20 tisíc korun každému, komu se podařilo sehnat místo pro automat.

„Nikomu jsme přístroje nevnucovali. A vyhazovači, ti byli záležitostí Marka Pruckla,“ nechal se již dříve slyšet Zádamský.

Zarážející je také skutečnost, že do podniku Marcely C. stále chodí vyhazovači podle tři roky staré dohody s Prucklem. „Poté co byli všichni vzati do vazby, se změnilo akorát to, že už nedáváme peníze do fondu právní ochrany. Vyhazovače ale platíme pořád,“ uzavřela žena.

Ve vazbě stále zůstávají Milan a Petr Zádamští, Alan Treml, Marek Pruckl, Dušan Oračko a Pavel Simandl. Minulý týden je však plzeňský krajský soud na žádost již po několikáté propustil, proti čemuž podala státní zástupkyně stížnost, takže rozhodne Vrchní soud v Praze.

Martin Bláha, Zdeněk Hanzelín, Robert Šichman, Jiří Bartyzal, Radek Handlíř a Alois Wohldann jsou vyšetřováni na svobodě.