Matku své bývalé přítelkyně napadl podle obžaloby letošního 30. ledna šestatřicetiletý Pavel Košek z Karlových Varů. Zaútočil na ni, protože mu nechtěla dát peníze. Nyní mu hrozí pět až dvanáct let vězení.

V inkriminovaný den přišel Košek matku své expřítelkyně navštívit. „Když odcházel z bytu a stál obutý před dveřmi na chodbě domu a poškozená se za ním chystala zavřít dveře, obžalovaný ji nečekaně fyzicky napadl,“ sdělila krajská státní zástupkyně Václava Brýdová.

Devětašedesátiletou důchodkyni podle žalobkyně oběma rukama chytil za obličej, natlačil do chodby a nohou za sebou zabouchl dveře. „Poškozená spadla na zem, a aby nemohla křičet, obžalovaný jí dal ruku přes ústa. Za ruce ji poté odtáhl do obývacího pokoje, klekl si na nohy poškozené a ještě několikrát se dožadoval peněz,“ popsala Brýdová.

Seniorka se útočníkovi bránila a snažila se sundat jeho ruce ze svých úst. Koškovi řekla, že mu žádné peníze nedá, protože je nemá. „Posléze využila jeho chvilkové nepozornosti a z bytu se jí podařilo utéct k sousedům, odkud přivolala policii,“ doplnila státní zástupkyně.

Košek mezitím z bytu zmizel.

Stará žena během napadení utrpěla zhmoždění a oděrky obličeje, obou loktů, levého předloktí a obou kolen a tříštivou zlomeninu páté kosti zánártní na levé noze. Žena byla pohybově omezena až do poloviny dubna.

Košek se k věci před soudem nevyjádřil a odkázal na svou výpověď z přípravného řízení. „Šel jsem k ní na návštěvu, měli jsme spolu dobrý vztah. Celou dobu jsem jí chtěl říct o peníze, ale neodvážil jsem se. Když jsem odcházel a obouval se, mezi dveřmi jsem jí řekl: ´Půjčíte mi peníze?´ Nevím jestli mě slyšela. Pak jsem se narovnal a uchopil ji za tváře. Táhl jsem ji do obýváku, ona se nebránila. Klekl jsem si na její nohy a znovu jsem řekl: ´Potřebuju půjčit peníze!´ Když mi řekla, že mi nic nedá, pustil jsem ji. Pak chtěla zavolat mé bývalé a já řekl, ať jí nevolá,“ uvedl Košek.

Když utekl z bytu, prý si uvědomil, co udělal. „Procházel jsem se po Varech. Až do 16. února jsem byl v Nejdku. Spal jsem různě po sklepích nebo v lese. Měl jsem strach z policie,“ doplnil obžalovaný. Ve středu před soudem uvedl, že lituje toho, co udělal. „Je mi z toho špatně!“ hlesl.

Soudci vysvětloval, že k jeho jednání jej vedly dluhy a celkové existenční problémy, ve kterých se stále nachází. Jeho bývalá přítelkyně mu prý ještě před incidentem řekla, že se k ní může vrátit, když bude platit nájem. „Vrátit jsem se k ní chtěl, ale ty peníze jsem prostě neměl, tak jsem je chtěl sehnat,“ svěřil se soudu.

„Chtěl bych se poškozené za všechno omluvit, je mi to strašně moc líto,“ pronesl. Pozměnil však svou výpověď z přípravného řízení a uvedl, že ženu netáhl po zemi za ruce, ale že prý lezla sama po čtyřech. Rozdíl ve výpovědích nedokázal věrohodně vysvětlit.

Znalec z oboru psychiatrie Jiří Bartoš sdělil, že Košek není společensky nebezpečný, ale že má poruchu osobnosti. „Společenské normy respektuje, ale občas s nimi přijde do konfliktu,“ pronesl. „Jednal v existenční tísni v afektu, byl však schopný rozpoznat své jednání,“ doplnil.

Karlovarský chirurg Libor Chrastil před soudem sám na sobě demonstroval, jak vzniklo poranění staré ženy. Sdělil, že k němu byl nutný přímý útok.