Zločinné spolčení, vydírání, omezování domovní svobody, porušování osobní svobody, podplácení, loupež, výtržnictví, nedovolené ozbrojování nebo poškozování cizí věci – pro tyto trestné činy stanuli dnes před plzeňským krajským soudem Milan Zádamský, Marek Pruckl, Alan Treml, Zdeněk Hanzelín, Dušan Oračko, Martin Bláha, Pavel Simandl, Petr Zádamský, Jiří Bartyzal, Alois Wohldann, Robert Šichman a Radek Handlíř, který je vyšetřován na svobodě – osoby známé jako gang Zádamských.

Za hlavu celé skupiny je označován Milan Zádamský z Ostrova nad Ohří, přezdívaný Král, který vlastnil kluby a choval lva, v regionu známý tím, že půjčoval peníze. Gang měl dle vyšetřovatelů několik let vydírat a psychicky i fyzicky terorizovat podnikatele z Karlovarska a Sokolovska, především pak provozovatele restaurací a heren. Tato činnost měla vést k tomu, že majitelé odevzdají hernu či bar společnosti, kterou zločinci založili.

„Podnikatelé byli pod neustálým psychickým a fyzickým nátlakem, a to například v podobě placení výpalného na ochranu svého podniku do tzv. fondu právní ochrany,“ přiblížila v minulosti mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová.

Majitelé podniků tak vlastně platili za to, aby nebyly jejich bary a herny zdemolovány, k čemuž ovšem většinou došlo. Když 'ochranu' odmítli, byli napadeni. Společnost Zádamských tak postupem času získala několik desítek podniků.

Během domovních prohlídek u jmenovaných zajistili kriminalisté množství střelných zbraní, boxery, tonfy, baseballové pálky, kukly a větší částku peněz.

„Hlavní soudní líčení je nařízeno do pátku. První den se bude číst obžaloba. Jednání se koná v hlavní soudní síni,“ sdělila mluvčí soudu Alexandra Vaňková s tím, že na jednání se může dostavit i veřejnost. „Lidé budou mít k soudu přístup i v dalších dnech. Líčení se ale budou konat už v jiných síních, jejichž kapacita je omezená,“ upozornila mluvčí.

Miroslava Vejvodová, Jana Kopecká