Dvěma fackami se loňského 13. listopadu rozhodl utišit svého plačícího osmiměsíčního synka dvaatřicetiletý Miroslav Foltýn z Berouna. Vše se odehrálo na ubytovně v Karlových Varech, kde tehdy Foltýn žil se svou o tři roky mladší družkou, synem a jejími dalšími čtyřmi dětmi. Osmiměsíčnímu kloučkovi akorát rostly zuby. Bolest provázel silný pláč a otec dítěte začal být nepříčetný. Rozhodl se proto, že mimino utiší. Svému synovi ve chvíli uštědřil dvě silné facky. Dítě ale brečelo dál. Po několika minutách však nastalo ticho. Údery rukou totiž osmiměsíčnímu chlapci způsobily krvácení do mozku. Foltýnova přítelkyně a matka dítěte totiž poté, co přišla domů z nákupu, zavolala záchranku. Její druh tehdy ženě řekl, že neví, co se stalo, protože byl na toaletě, a mezitím dítě upadlo do kómatu.

Dítě ve vážném stavu nakonec záchranáři transportovali do pražského Motola, kde muselo o několik dní později podstoupit operaci, aby nezemřelo.

Foltýn včera stanul na lavici obžalovaných před Krajským soudem v Plzni, kde mu hrozí až dvanáct let vězení. K udeření nemluvněte se soudcům přiznal. „Syn byl v autosedačce v obýváku a brečel. Nesmyslně jsem mu dal dvě facky. Myslel jsem, že ho ztiším a pak si s ním půjdu hrát. Asi po deseti minutách jsem si všiml, že nedýchá. Družka se vrátila z nákupu a zavolala záchranku," popsal před soudem Foltýn, který je delší dobu nezaměstnaný.

Na místo okamžitě vyrazila záchranka. „Když jsme přijeli, na první pohled bylo jasné, že dítě je ve vážném stavu. Ten pán (Mir. Foltýn, pozn. red.) tvrdil, že neví, co se stalo, že byl na WC. Rozhazoval rukama, začal být agresivní, byl nepříjemný a nervózní," popsala na policii záchranářka Pavlína Chmárová. Karlovarský anesteziolog Igor Stefanovič uvedl, že dítě mělo krvácení do mozku a bez lékařské pomoci by zemřelo.

Podle psychiatra Václava Faita Foltýn trpí lehkou mentální retardací a jednal v afektu. Psycholožka Karolína Malá popsala, že jeho úsudek odpovídá dítěti ve věku 8 až 10 let.

Chlapec, kterému byl v březnu jeden rok, je dnes v ústavní péči. Stejně jako jeho čtyři nevlastní sourozenci. Pětinásobná matka o děti nejeví zájem, je nezvěstná a hledá ji policie.