Karlovarsko – Česká policie zahájila stíhání pětadvacetiletého muže z Karlovarska. Domnívá se, že muž bojoval proti ukrajinské armádě na východní Ukrajině, a mohl tak spáchat trestný čin teroristického útoku. Za toto jednání hrozí muži v případě prokázání viny trest odnětí svobody až na dvacet let. Do válečného konfliktu se měl mladý muž zapojit v druhém pololetí roku 2015. Následně z Ukrajiny odjel zpět do České republiky a trvale má pobývat na Karlovarsku. Podle našich informací se nejedná o první případ. Válečníků z řad českých občanů, kteří se přidali do bojů na ukrajinském Donbase, je více. Informaci serveru Deník N potvrdil Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

„Muž se měl účastnit bojů proti organizované ukrajinské armádě,“ sdělil Bílý. Případů, kdy se Češi zapojili do války na Ukrajině, je zhruba patnáct, a letos byl dokonce jeden z vojáků nepravomocně odsouzen. Soud v Pardubicích mu v květnu vyměřil podmíněný trest na tři roky se čtyřletým odkladem. Odsouzený rovněž čelil obžalobě z terorismu, ale svoji vinu popíral a tvrdil, že na Ukrajinu cestoval jako turista a že takzvaná Doněcká republika podporovaná Ruskem není teroristickou organizací.

Konflikt na východě Ukrajiny trvá už déle než pět let. Proti sobě stojí ukrajinská armáda a separatisté podporovaní Ruskem. Během těchto pěti let přišlo o život více než třináct tisíc lidí a třikrát více jich bylo zraněno. Podle odhadů přišlo o domov zhruba jeden a půl milionu lidí, z nichž polovina emigrovala do zahraničí a hlavně do Ruska. I přes nejrůznější snahy se konflikt nedaří urovnat.