Policisté během osmačtyřiceti hodin objasnili případ výskytu metylalkoholu v Karlovarském kraji. Rozbili distribuční síť a zadrželi několik osob zapletených přímo do distribuce závadného alkoholu.

"Ve středu odpoledne jsme od lékařů obdrželi oznámení o hospitalizaci muže z Rovné u Sokolova s otravou metylalkoholem. Policie začala na případu okamžitě pracovat a zajistila kolem dvaceti litrů závadného alkoholu, v němž byl zjištěn výskyt metylalkoholu zhruba desetinásobně převyšující povolenou mez, tedy množství schopné ohrozit život a zdraví lidí," uvedla policejní mluvčí Andrea Kávová.

Hned v noci ze středy na čtvrtek policisté zadrželi první distributory a zabavili množství lahví závadného alkoholu. "Policisté zadrželi jednašedesátiletého muže z Karlových Varů, kde při domovní prohlídce zajistili čtyřicet sedm litrů, a padesátiletou ženu, která měla ve svém 'skladu' přes sto litrů alkoholu," informovala policejní mluvčí a doplnila: "Ve většině případů se jednalo o domácí pálenku a to především meruňkovici, která byla distribuována v neoznačených lahvích od vína."

"Stopy ale vedly policisty stále dál, až do Mikulova, kde zadrželi ve spolupráci s tamními policisty muže, u něhož domovní prohlídka ukázala 160 litrů alkoholu. Ani zde však policisté kruh neuzavřeli. Jejich cesta vedla do Hranic na Moravě a k zadržení dalšího muže a následně až do Zlína. Zde policisté přišli na stopu, odkud byl veškerý alkohol dodáván a narazili na muže, u něhož již působil tým Metyl," popsala vyšetřování Kávová.

"Karlovarským policistům se ve spolupráci s policisty z Brna, Břeclavy a Olomouce podařilo rozbít distribuční síť nelegálního a závadného alkoholu, jejíž větev vedla téměř přes celou republiku. Nakonec zajistili tři sta šedesát litrů alkoholu a zadrželi pět osob, u nichž je podezření pro ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti, za což jim hrozí šest měsíců odnětí svobody," dodala policejní mluvčí.

"Zarážející je, že i přes masivní kampaň ve sdělovacích prostředcích varujících před nebezpečným alkoholem a s ní spojeným zákazem prodeje, ještě před dvěma dny lidé prodávali a nakupovali desítky lahví alkoholu a bezohledně ho distribuovali dál a ostatní je stejně tak bezohledně konzumovali," uzavřela  Kávová.

Jednou z osob vyšetřovaných v souvislosti s tímto případem je údajně bývalý policista.

V sokolovské nemocnici nyní leží tři lidé s otravou methylalkoholem. Prvním z nich je pětapadesátiletý muž z Rovné, kterého nemocnice přijala ve středu. Další dva lidé přibyli ze čtvrtka na pátek. Všichni tři jsou mimo ohrožení života.