Bezvýchodné situace lidí, kteří se dostali do spirály dluhů a exekucí, využívají nejrůznější podvodníci. Nabízejí řešení hrozící exekuce, mnohdy se ale stane, že se lidé kvůli jejich „pomoci“ dostanou do ještě větších dluhů. Jeden takový případ řeší v současné době sokolovští policisté.

„Podle dosavadního šetření policisté zjistili, že se třicetiletý podnikatel ze Sokolova mohl dopustit podvodného jednání,“ uvedla Kateřina Dohnalová, mluvčí sokolovských policistů. Proti podnikateli zahájili muži zákona trestní stíhání pro podezření z přečinů podvodu a zpronevěry. „Celková škoda, která měla být způsobena poškozeným, dosahuje výše jeden a půl milionu korun. V případě odsouzení hrozí muži až osmiletý trest odnětí svobody,“ doplnila Dohnalová.
V případě, že se člověk v nouzi rozhodne uzavřít na první pohled výhodnou smlouvu, je nezbytná ostražitost. „Je dobré si nepodepsanou smlouvu odnést domů a zeptat se známého či odborníka na radu. Firma či osoba, která nemá co skrývat, nebude dělat problémy s prostudováním smlouvy před jejím podepsáním. Ten, kdo žadatele z různých důvodů uhání, že musí podepsat ihned, nebo mu tvrdí, že smlouvu ani nemusí číst, že je vše v pořádku, je pro obchod nesolidním partnerem. V takovém případě by si měl žadatel dobře rozmyslet, zda s ním smlouvu uzavře,“ nastínila možný scénář obdobného obchodu sokolovská policejní mluvčí.

Jak má věrohodná smlouva vypadat? Pokud má více stran, měla by být řádně sešita a přelepena samolepicí páskou a opatřena razítkem zepředu i zezadu. „Razítko musí ze samolepicí pásky zasahovat na papír. Vyžadujte tento ochranný prvek u všech smluv, které podepisujete. Vždy si vezměte jeden výtisk k sobě a podrobně si jej pročtěte,“ poradila Dohnalová.

Občas se podle jejích slov stává, že lidé v kritické situaci podepíší i prázdný papír. „To v žádném případě nedělejte! Na podepsaný papír si může protistrana napsat prakticky cokoliv. Například že jde o směnku,“ varovala mluvčí. Co je směnka? V odborné terminologii je to úvěrový cenný papír sepsaný přesně stanovenými údaji, z něhož vyplývá dlužnický závazek dávající majiteli směnky nesporné právo požadovat ve stanovenou dobu danou částku. „Konkrétní forma naopak stanovena není. Směnka tak může být napsána třeba na papíru od čokolády, a přesto bude platná,“ konstatovala Dohnalová.

Vymáhání směnečných dluhů je zpravidla věcí soudu. „Ve srovnání s jinými peněžitými dluhy je vymáhání směnečných dluhů snazší. Žalobce má v takovém případě výhodnější postavení, protože v zásadě tvrdí pouze to, že má platnou směnku, která nebyla v době splatnosti proplacena. To se prokazuje poměrně snadno předložením prvopisu směnky. Aktivita se tak přesouvá ze žalobce na žalovaného,“ dodala Dohnalová.