Dvě ženy a dva muži z Karlovarského kraje si včera u Krajského soudu v Plzni vyslechli obžalobu z výroby a držení psychotropních látek.

Dvaatřicetiletá Dita Vartecká nijak nepopírala, že opakovaně v létě a na podzim loňského roku prodávala pervitin německému páru, který si k ní pro drogu jezdil a vozil ji pak přes hranice. Metamfetamin většinou sháněla od 35leté Kateřiny Řezníkové a jejího 41letého přítele Jindřicha Herrmanna, kterým podle obžaloby s výrobou pomáhal 35letý Jiří Zahálka a společně s Řezníkovou kupoval v lékárně přes tři desítky balení modafenu.

„Všechno jsem si teď ve vazbě uvědomila a lituju toho, co jsem dělala. Bylo to ovlivněné tím, že jsem brala drogy,“ nechala se slyšet matka dvou dětí Vartecká. Drogy prý užívala nárazově od svých 18 let. Že je začala prodávat německé dvojici, vysvětlila tím, že potřebovala peníze k mateřské. Otec jejího dnes čtyřletého syna byl ve vězení také za drogy a ona měla na příspěvek k mateřství uvalenou exekuci.

S Němci, kteří říkali, že u nich je pervitin moc drahý, se Vartecká domlouvala po telefonu. Například zpráva „Hotel volný“ znamenala, že má pro ně pervitin připravený, oni jí pak zase psali esemesky, jako „Je možné ubytovat šest osob navíc?“ Tím oznamovali, kolik chtějí gramů. Vartecká pak podle spisu vyzvedla drogu u Řezníkové s Herrmannem, kteří měli později s Němci jednat i bez Vartecké. Minimálně jedenkrát se měl do obchodu zapojit i Zahálka.