„Pejska známe už pět let. Pravidelně ho kontrolujeme a i nadále budeme. Tento případ je jeden z pozitivnějších, protože se situace stále zlepšuje, i když to nemusí být na první pohled zřejmé. Zvířeti je nyní devět let, tudíž ho máme pod kontrolou přes polovinu jeho života,“ řekl Peter Pastierik z veterinární správy.

S majiteli pejska je v kontaktu i starosta obce Miloslav Záleský. „S vlastníkem psa situaci řešíme, má zájem zlepšit podmínky pro své zvíře. Zvenku to může vypadat nepříjemně, ale pes jídlo, vodu i krytý pelíšek má,“ vysvětlil Záleský.

Na poslední kontrole veterinářů předvedl majitel venčení psa na louce. „Pes byl poslušný a bylo zřejmé, že je venčen pravidelně. Jinak by se takto nechoval,“ sdělil Pastierik. Krajská veterinární správa přijede za zvířetem na další kontrolu ještě tento měsíc.

„Byl jsem se na pejska také podívat, protože mě neminul rozruch obyvatel, kteří byli z podmínek chovu zvířete rozrušení. Z vlastních zkušeností mohu říct, že toto je jeden z těch lepších případů. Řešil bych zde spíše otázku etickou. Pes je evidentně zdravý, jen by pro něj bylo opravdu dobré zajistit příjemnější prostředí,“ řekl Petr Prokeš ze záchranné a odchytové služby pro zvířata. Na tom se už ale pracuje. Podle starosty majitel přislíbil postavení uzavíratelného kotce, aby nemusel být pes na řetězu. „Přeci jenom je hned vedle pozemku frekventovaná silnice, kde hrozí nebezpečí nehody. Proto je zajištění psa správné. Neříkám, že v takovéto formě, ale uzavíratelný kotec je už vyhovujícím řešením,“ řekl starosta.

Veterináři, kteří jezdí za pejskem na kontroly, také sdělili, že má majitel zájem o informace ke správnému chovu psa. „Mluvíme s ním o podmínkách, správném vyživování, zkrátka o obecném fungování. Majitel ví, že tento stav není vyhovující. Podle nejnovějších informací má v brzké době dorovnávat pozemek a opravovat kůlnu, kde má pes pelíšek,“ dodal Pastierik. O týrání psa se podle všech informací tedy rozhodně nejedná.

„Na začátku týdne jsme při návštěvě pejska viděli zmiňovaný pelíšek, vodu i granule. Pes byl na volno a choval se velmi přátelsky. Majitel byl nejspíš doma, ale nebylo možné ho kontaktovat, což po téměř hysterické smršti komentářů k jeho osobě není až takovým překvapením. S majitelem jsem a budu i nadále ve spojení a věřím, že se nám podaří doladit podmínky pro pobyt psa společně s veterináři do dobrého stavu,“ dodal starosta.