Nejen deprese nebo psychická nemoc mohou být důvody, proč lidé volí dobrovolný odchod ze života. Pro sebevraždu se rozhodují i ti, kteří musí nastoupit výkon trestu nebo dluží peníze, o kterých si nejsou jisti, že je kdy zaplatí. Podle odborníků se pro sebevraždu rozhodují i patnáctileté děti. „Mladí lidé ve věku od patnácti do devatenácti let jsou rizikovou skupinou. V další věkové kategorii počet sebevražd klesá, zvýšený nárůst je kolem padesátého roku věku.
Ovšem nejvíce sebevražd evidujeme u osmdesátníků,“ řekl nám přednosta psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Jiří Beran. Podle něho nezanedbatelnou část tvoří demonstrativní sebevraždy. „Ty páchají lidé, kteří se dostanou do krize, o které si myslí, že z ní není východisko. Ani nemusí trpět žádnými psychickými chorobami,“ podotkl přednosta. Z praxe vyplývá, že pro dobrovolný odchod ze života se rozhodují více muži. „V porovnání s tím je žen–sebevrahů o polovinu méně než mužů, a to ve všech věkových kategoriích. Je to dlouhodobý trend,“ upřesnil Beran. Ženy mají podle něho určitou schopnost více vzdorovat životním zátěžím než muži.
Mužská psychika na to není dokonale připravená. Sebevrazi podle policistů nejčastěji volí způsob oběšení. Pro tento druh se rozhodla také osmnáctiletá dívka, která svůj život skončila minulý týden na klepadle koberců v Plzni na Vinicích. Na dalších místech této smutné statistiky je skok z výšky, otrava jedy a použití střelné zbraně.