Radek D., jehož tvář ani jméno ze zákona nelze zveřejnit, podle obžaloby na svoji o rok starší partnerku zaútočil letos 30. dubna na ubytovně v Lokti na Sokolovsku, kam za ní přišel na návštěvu. Jak uvedl v obžalobě státní zástupce Jiří Richtr, útok byl velmi razantní. „Hrozil jí úderem skleněnou lahví od alkoholu do hlavy, aby ji donutil k jeho konzumaci, což ze strachu učinila. Dále ji udeřil pěstí do různých částí těla včetně hlavy, několikrát ji kousl, přišlápnutím nohy ji přinutil stát na střepech z rozbitého popelníku a nutil ji ke spolknutí snubního prstenu, který jí násilím sundal z prstu ruky a poté jí ho zatlačil do úst se snahou vtlačit jí ho do krku, aby ho spolkla,“ líčil Richtr s tím, že obžalovaný také po partnerce z nezjištěných příčin požadoval 15 000 Kč každého desátého dne v měsíci s tím, že pokud tak neučiní, tak ji zabije. K tomu moc nechybělo už teď. Radek D. totiž dle obžalobu družku při útoku také rdousil, až nemohla dýchat, a ještě ji nejméně třikrát udeřil dřevěnou nohou od rozbitého stolu. Způsobil jí mnohočetná zranění spočívající především ve zlomenině nosních kůstek, výrazné krvácení na temeni, měla modřiny na hlavě, krku, hrudníku a na všech končetinách. Podle znalců mohl jeho útok vést i k mnohem vážnějším zraněním či dokonce smrti. Ženu zachránilo, že v nestřežené chvíli utekla z místnosti.

Radek D. u Krajského soudu v Plzni. | Video: Deník/Milan Kilián

Recidivista, který je v kriminále jako doma a byl v minulosti za těžké ublížení na zdraví již odsouzen k pěti letům vězení, senátu v čele se soudcem Janem Hostašem řekl, že se cítí vinen jen částečně. Uvedl, že v osudný den přišel za svou tehdejší družkou na návštěvu. „Chtěla, abych si píchnul drogu, nejspíš pervitin. Já to ale jen předstíral, měl jsme večer ještě nějakou práci. Pak jsme měli sex. Jsou tam tenké zdi a ona řvala jak pavián, až jsem se styděl. Kdyby tam měla křičet o pomoc, jak tvrdí obžaloba, museli by to lidi slyšet,“ prohlásil. Dodal, že všechno bylo v pořádku do doby, než mu partnerka podala jeho mobil, na němž chybělo pouzdro, ve kterém měl 50 tisíc korun, což byly peníze ušetřené z výkonu trestu, odkud se krátce předtím vrátil. Rozčililo ho to. „Kdyby mě neokradla, nestalo by se to. Nějakou jsem jí nasolil, to je pravda. Bum, bum, bum, a bylo to. Kopl jsem ještě do stolu a pak jsem odešel do společných sprch, které jsou na chodbě. Je pravda, že jí při mém odchodu tekla krev z nosu a byla rozčepýřená, ale byly to jen rány hřbetem ruky, žádné popelníky, střepy a podobně,“ hájil se Radek D. a obrátil se na obžalobu: „Nechci vás urazit, pane prokurátore, ale kdybych ji praštil tou nohou od stolu, tak ji zabiju. S tou by složili i mě.“

close Radek D. u Krajského soudu v Plzni. info Zdroj: Deník/Milan Kilián zoom_in Radek D. u Krajského soudu v Plzni.

Žena, které se k soudu nechtělo, neboť se obžalovaného, s nímž už vztah nemá, bojí, ale potvrdila, že útok byl velmi surový, potvrdila i rány dřevěnou nohou od stolu.

Po výslechu dalších svědků a znalců došel soud k závěru, že Radek D. je vinen, a to zločiny těžkého ublížení na zdraví a vydírání. „Obžalovanému byl uložen úhrnný trest odnětí svobody v trvání 10 let se zařazením do věznice se zvýšenou ostrahou. Byla mu rovněž uložena povinnost náhrady škody poškozené VZP ve výši 18 432 Kč,“ informovala mluvčí soudu Jana Rubášová. Verdikt není pravomocný, obžalovaný i státní zástupce si ponechali lhůtu pro podání odvolání.