Na tom, že viníkem incidentu z 25. ledna letošního roku, je hokejista Radek Duda, se prakticky jednomyslně shodli čtyři svědci, kteří v pondělí vypovídali u karlovarského soudu. Podle obžaloby měl hokejista fyzicky napadnout na přechodu pro chodce třiašedesátiletého muže, kterému nedal přednost.

„Viděla jsem řidiče černého BMW, jak se s napřaženou rukou blíží ke staršímu muži. Všimla jsem si první rány,“ vypověděla u soudu jedna ze svědkyň.
„Řidič mu zjevně nedal přednost. Ihned za přechodem řidič zastavil, a rozeběhl se směrem k chodci. Slyšel jsem, jak křičí, že mu nikdo nebude bouchat do auta,“ popsal začátek incidentu další ze svědků, který ve svém autě stál v koloně čekajících vozů. Všiml si i toho, že napadený skutečně do Dudova vozu udeřil. „Bylo to ale spíše takové plácnutí,“ upřesnil. Dále vypověděl, že napadený dostal sedm až devět ran pěstí do obličeje. „Byly to krátké rychlé rány bez velkého napřahování,“ řekl svědek.

Napadený mohl být podle jeho slov po útoku v šoku. „Volali jsme za ním, jestli nechce přivolat pomoc, ale on vůbec nereagoval,“ uvedl.

Další z těch, kteří v pondělí před karlovarským soudem vypovídali, viděl incident náhodou z okna kanceláře. „Neslyšel jsem vůbec nic. Viděl jsem jen vystoupit řidiče, který chytil staršího muže za bundu, a začal do něj bušit. Utržil určitě více než dvě rány. Co bylo příčinou konfliktu, nevím,“ řekl soudkyni Kateřině Sedláčkové svědek.

Jednoznačné výpovědi předvolaných svědků se bude snažit vyvrátit Dudův obhájce Petr Hubený. „Slyšeli jsme tady výpovědi o tom, že napadený muž dostal až devět ran pěstí do obličeje. Tato tvrzení ovšem vyvrací znalecký posudek z oboru stomatologie a obličejové chirurgie, který jsme nechali vypracovat,“ řekl při pondělním hlavním líčení. Na otázku soudkyně, proč tento důkaz nepředložil už při prvním hlavním líčení, odpověděl: „Čekali jsme na to, co vypoví svědci.

Hokejista Radek Duda neudržel nervy na uzdě vícekrát. V roce 2008 řešil jeho potyčku s napadeným českobudějovický magistrát, který věc vyřešil jako přestupek. V listopadu 2005 měl Duda pěstí napadnout muže ve Vsetíně. Vyšetřování bylo tehdy podmínečně zastavené.