„Hlídka jej zastavila na silnici R6 a vyzvala jej, aby předložil všechny potřebné doklady včetně karet řidiče ze záznamového tachografu. Díky nim mohou policisté zjistit, zda řidič dodržuje sociální předpisy, to znamená předepsanou dobu řízení a čerpání stanovených přestávek,” vysvětlila policejní mluvčí Martina Hrušková.

Při kontrole se ale hlídce zdálo, že data neodpovídají skutečné jízdě nákladního vozidla, a proto provedla důkladnou kontrolu vozu. „Policisté kontrolou nalezli speciálně vyříznutý otvor, ve kterém byl magnet. Ten zásadně ovlivnil snímač a zároveň záznam na kartě řidiče. Řidič se pak k ovlivnění snímače magnetem doznal,” pokračovala mluvčí s tím, že za prokázaný přestupek řidiči ve správním řízení hrozí pokuta až deset tisíc korun a zákaz řízení až na jeden rok. Dopravci pak hrozí sankce podstatně vyšší, a to do sto tisíc korun.

Na Karlovarsku se nejedná o první případ. „Řidiči, ale především i dopravci by si měli uvědomit, že neporušují jen dodržování stanovených přestávek. Při takovémto ovlivnění snímače se doba jízdy nezaznamenává, řidič tak může jet několik desítek hodin, přičemž jde o velmi nebezpečné jednání,” varuje Hrušková.