Místo původních 33 měsíců si má Révay nakonec odsedět o sedm měsíců méně a čtyři roky pak nesmí usednout za volant. Státní zástupkyně totiž nepodala proti původnímu rozsudku Okresního soudu v Sokolově odvolání v neprospěch obžalovaného. Plzeňský soud tak mohl trest pouze potvrdit, nebo snížit. Po doplnění dokazování odvolací soud nakonec rozhodl, že adekvátní trest za nehodu, při které zbytečně vyhasly dva mladé životy, je 26 měsíců. To velice rozhořčilo pozůstalé, kteří opět do posledního místa zaplnili jednací síň.
„Cítíme naprostou bezmoc. Očekávali jsme, že mu bude přinejmenším potvrzen trest sokolovského okresního soudu,“ řekl včera Deníku šokovaný Josef Voborník, bratr zesnulého Martina. „Česká justice tak ukázala jasný návod, jak postupovat v případě, že usednete za volant opilý. Stačí se nepodrobit dechové zkoušce a odmítnout odběr krve a nic se vám v podstatě nestane. Soud tak neměl přímé důkazy a vůbec nepřihlédl k tomu, že svědci vypověděli, že z Jaroslava Révaye cítili po tragické nehodě alkohol,“ doplnil Voborník.
Tragická nehoda se tehdy stala u odbočky na Černý Mlýn na Sokolovsku. Révay tam jel se svým automobilem BMW X5 nepřiměřenou rychlostí. Tachometr jeho vozu ukazoval podle soudních znalců minimálně 121 kilometrů za hodinu. Révay v zatáčce přejel do protisměru a střetl se nejdříve s Renaultem Clio. Čelně pak narazil do volva, ve kterém zemřel Martin Voborník a jeho spolujezdkyně. Ihned po dopravní nehodě cítili svědci, včetně zdravotnického personálu a policistů, z viníka alkohol. Révay se však vyhnul dechové zkoušce. Tvrdil, že kvůli ráně od airbagu nemůže pořádně dýchat. Když pak mělo v nemocnici dojít k odběru krve a moči, podepsal revers a klidně odešel. Toto jednání zase hájil ponehodovým šokem.
Policisté běžně považují řidiče, který odmítne test na alkohol automaticky, jako by alkohol požil. „Nemůžeme užívat systém, jako má policie. Řidič sice zákon porušil a dostal za to pokutu. Z hlediska soudu ale nebyl dostatek důkazů, které by obžalovaného usvědčovaly, že řídil pod vlivem alkoholu. Někteří svědkové sice uvedli, že cítili alkohol, ale situace byla komplikovaná a my se musíme řídit presumpcí neviny,“ vysvětlil soudce Eduard Wipplinger.
Při stanovení výše trestu prý soud přihlédl k tomu, že Révay vedl v minulosti spořádaný život. Nikdy nebyl soudně trestaný a tato, ač velmi tragická nehoda, byla jeho první dopravní kolizí. Rozsudek je pravomocný a jediným opravným prostředkem je dovolání k Nejvyššímu soudu. Známý pražský právník Tomáš Sokol, který Révaye obhajoval, se novinářům nechtěl vyjádřit, jak bude jeho klient postupovat dál.
Martina Šmejkalová, Jiří Drozdík