Údajně kryl násilný čin dvou Romů v Ostrově na Karlovarsku. Soud označil Barkóciho stížnost za zjevně neopodstatněnou. Ústavní soud rozhodl v srpnu bez veřejného jednání, včera usnesení zpřístupnil v internetové databázi.

Barkóci ve stížnosti například tvrdil, že se obecné soudy dostatečně nevypořádaly s důkazy, které svědčily v jeho prospěch. Poukazoval také na to, že proti němu existovala jediná usvědčující svědecká výpověď. „Ústavní soud přezkoumal napadené rozhodnutí z hlediska tvrzeného porušení ústavně zaručených práv stěžovatele a poté rozhodl, že ústavní stížnost je zjevně neopodstatněná,“ uvedl v usnesení senát se zpravodajem Miloslavem Výborným. Podle ÚS doplňují přesvědčivou svědeckou výpověď také nepřímé důkazy.

Barkóci byl obžalován z toho, že jako policista kryl násilí dvou Romů proti dalšímu muži, z něhož se pak „vyklubal“ informátor Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Barkóci od počátku tvrdil, že je nevinen. Plzeňský krajský soud mu ale za zneužití pravomoci veřejného činitele a vydírání uložil čtyři roky vězení. Vrchní soud v Praze poté trest zmírnil na tři roky. Z rozsudku také odstranil část, která tvrdila, že čin měl rasový motiv.

Loni verdikt potvrdil Nejvyšší soud, když zamítl dovolání Barkóciho i státního zástupce, který považoval trest za příliš mírný. Stejně se Nejvyšší soud vypořádal také se stížností pro porušení zákona, kterou ve prospěch Barkóciho podala ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Po zásahu Nejvyššího soudu se musel Barkóci vrátit do výkonu trestu, který mu Kovářová přerušila.

Případ se stal v prosinci 2007 v Ostrově. Romové Milan Pačan a Julius Horváth podle obžaloby napadli 35letého muže, několikrát ho udeřili násadou od lopaty do obličeje a hrudníku. Přitom padaly i rasistické výroky. Barkóci, jenž přijel na místo jako policista, údajně muži řekl: „Měli tě tady zabít. Uvědom si, co budeš vypovídat.“ Kvůli jeho zastrašování pak podle obžaloby začalo policejní vyšetřování až po několika měsících. Napadeného muže se prý Barkóci snažil ovlivnit i při výslechu. Pačanovi udělil odvolací senát tříletý trest, Horvátha poslal do vězení na 2,5 roku. Potrestáni byli za pokus o ublížení na zdraví a výtržnictví.⋌