Před Vánoci, svátky klidu, bývají mnozí lidé paradoxně ve stresu více než jindy. Člověk je pak nepozorný a stává se snadnou kořistí pro kapsáře. Prodavači na Chebsku potvrzují, že ani letos zloději nespí.

„Řekla bych, že je toho letos víc,“ uvedla sedmatřicetiletá Jana, prodavačka z jednoho z chebských obchodních center. „Už několik lidí mi vyprávělo, že už o peněženku přišli.“

Policisté však zvýšený počet kapsářů nebo kapesních krádeží neevidují. „V součinnosti s městskou policií bude ale posílen výkon služeb,“ uvedla chebská policejní mluvčí Martina Hrušková. „Hlídky se zaměří na všechny obchodní domy nebo také trhy na náměstí.“ Podle jejích slov by si lidé měli uvědomit, že před Vánoci číhají kapsáři všude.

„Pohybují se na místech, kde je větší výskyt lidí – restaurace, kulturní akce, tržnice a další podobná místa,“ popisovala. Okradený 'setkání' s kapsářem často zjistí až za delší dobu, a tak nemá ani potuchy, kdo ho okradl. „Zloději jsou obratní a rychlí. Během pár vteřin zmizí v davu nebo předají lup komplici.“ Mluvčí radila, aby lidé nenechávali kabelku v nákupním vozíku, zavírali ji, platili kartou, popřípadě peníze rozdělili na víc bezpečných míst. „Zpozornět by lidé měli i ve chvíli, kdy je třeba před obchodním domem někdo zastaví a chce rozměnit, pomoci najít cestu nebo něco prodat. Může to být léčka, zloději pracují ve skupinkách,“ upozornila.

„Stejně tak varujeme před tím, aby lidé nechávali otevřené auto, když jdou odvézt vozík. Stejně tak se nevyplácí nechat kabelku na předních sedačkách a jít do kufru.“