Krajské státní zastupitelství v Plzni i trojice obžalovaných v kauze dvanáct let staré vraždy karlovarského vyhazovače Antonína S. obdržely před několika dny usnesení Vrchního soudu v Praze. Na základě něho byl nakonec pravomocně z vraždy letos v říjnu odsouzen jediný Petr Pávek, zatímco údajný objednavatel Jan Štěpnička a Jan Teleki, který měl Pávkovi asistovat, soud obžaloby zprostil. Vrchní soud tak potvrdil už dřívější verdikt Krajského soudu v Plzni a poslal Pávka na 17 let do vězení s nejvyšší ostrahou.

Pávek se svým právníkem Vlastimilem Němcem chtějí využít všechny možné opravné prostředky. Aby se Pávek mohl dovolat, potřebuje ovšem u Nejvyššího soudu uspět s pádnými argumenty. Podle jeho advokáta už je mají. „Mohu potvrdit, že shromažďujeme nové důkazní prostředky, které mohou celý proces zvrátit,“ uvedl pro Deník Němec, který ale nechtěl prozradit nic bližšího. „Případ je velice citlivý a mám za to, že soudy zatím nebraly v potaz důležité informace. Jsem z nich zklamaný. Proto chci být opatrný. Jak je možné, že šlo o nájemní vraždu, ale otázku objednavatele nikdo neřeší? Můj klient skončil ve věznici s nejtvrdšími podmínkami, kde je na něj neustále vyvíjen nátlak, aby se k činu přiznal. Já věřím, že to neudělal, a proto se budeme dovolávat k Nejvyššímu soudu,“ pokračoval.

Zámecké lázně jsou dlouhé měsíce opuštěné.
Zámecké lázně znovu chátrají. Ruskému nájemci už jsou na obtíž

Termín podání dovolání končí v polovině ledna příštího roku. Možnost opravných prostředků ale zřejmě nevyužije protistrana. „Nejsou pro to podmínky. Nemám signály, že by státní zastupitelství v tom nějaké kroky činilo a já osobně dovolání podávat nebudu,“ komentoval aktuální vývoj v kauze Jakub Kubias, který za Krajské státní zastupitelství v Plzni případ dozoroval. Když v červenci plzeňský soud Štěpničku a Telekiho zprostil obžaloby, Kubias se proti osvobozujícímu rozsudku odvolal.

To, že oba dva byli nakonec shledáni jako nevinní, jim umožní žádat stát o odškodné kvůli době strávené ve vazbě, pobyli tam přibližně rok a půl. „Připravujeme kroky ohledně uplatnění nároku na náhradu škody a nemajetkové újmy,“ prozradil Deníku Štěpničkův advokát Rostislav Sochor.

Jediným důkazem, na základě něhož Pávek skončil ve vězení, byla výpověď korunního svědka Pavla H. který po 9 letech promluvil policistům ze speciálního oddělení Tempus z údajných obav o svůj život, protože když byl Pávek před lety ve výkonu trestu, Pavel H. mu přebral přítelkyni. Právě na něj se měl ale Pávek před 12 lety obrátit s tím, že chce sehnat zbraň s náboji, následně se mu měl o vraždě i svěřit. Důkazy po střelbě, k níž mělo dojít v autoservisu pod zámečkem v Doubí, se ale nenašly. A protože informace o angažování Štěpničky a Telekiho byla zprostředkovaná, soud je nemohl uznat vinným. U soudu opakovaně zaznělo, že svědek není právě důvěryhodnou osobou, za což může jeho kriminální minulost (spoluvraždil už v 16 letech pozn. redakce). Také zde zaznělo, že má v současnosti mnohamilionové dluhy, který není schopen splácet a že složitou finanční situaci by mu pomohla vyřešit jeho nová identita získaná díky svědectví v této kauze.