Vysoká výhra v soutěži či nečekané dědictví. To jsou lákadla, kterými se podvodníci snaží prostřednictvím internetu vytáhnout z uživatelů elektronické pošty mnohdy velké peníze. „Ve většině případů se jedná o podvodné e–maily,“ varovala Martina Korandová, mluvčí plzeňských policistů.

V záhlaví zprávy je podle jejich zkušeností většinou uvedená velká známá firma. „Uživatelům e–mailových schránek většinou chodí spamy s oznámením o vysoké výhře v nějaké soutěži. A to i přes to, že dotyčný se žádné podobné hry nezúčastnil, To, jak přišli na konkrétní adresu, zdůvodňují autoři zpráv většinou tím, že mají údaje uložené z minulosti, či že výběr byl náhodný,“ konstatovala Korandová. Jakmile se ale oslovený „výherce“ o svou cenu přihlásí, zjistí, že musí ještě před tím zaslat na účet společnosti manipulační poplatek. „Policisté se setkali i s případy, že po první zaslaném příspěvku následovaly žádosti o další a další. K vyplacení výhry se však organizátoři údajné soutěže neměli,“ podotkla mluvčí.

Samostatnou kapitolou virtuální kriminality jsou pak e–maily, s jejichž pomocí se podvodníci snaží získat osobní data uživatelů internetu. Jde například o přístupové kódy k účtům nejen bankovním, ale všem, na nichž se manipuluje s penězi. „Základem takové zprávy je efektivně formulovaný text, který vyvolává dojem, že byla zpráva odeslána z některé věrohodné firmy či banky. Může například vypadat jako oznámení o neprovedení platby, výzva k aktualizaci bezpečnostních údajů či oznámení o dočasné blokaci účtu. Triků je více, jejich základem je ale přesměrování na jiné, většinou falešně vytvořené webové stránky,“ přiblížila další praktiky internetových podvodníků plzeňská policejní mluvčí.

„Každý, kdo používá internetové bankovnictví, by měl využívat aktualizovaný operační systém a antivirový či antispywarový program. Vždy by se měl přihlašovat ke svým účtům ze svého počítače. Nebezpečí číhá na veřejně přístupném počítači,“ upozornila Korandová.

„Když jdete po ulici, zloděje poznáte málokdy. Proto si své věci důkladně hlídáte, a máte je u sebe. Doma u počítače se ale většinou všichni cítí v bezpečí. I ve virtuálním světě je však obezřetnost na místě. Vedle nejrůznějších zabezpečovacích programů je ale nutné používat i zdravý rozum. Také jednoduchý trik může znamenat velké škody,“ dodala Korandová.