Zprostředkování lukrativní práce při sklizni ovoce a zeleniny ve Španělsku slibovala prostřednictvím inzertních novin a internetové inzerce šestačtyřicetiletá žena z Karlovarska. O zájemce neměla nouzi, ozvalo se jich na čtyřicet. Kufry však balili zbytečně. Vysněné práce na jihu Evropy se totiž nedočkali.

„Žena od března loňského roku nabízela v inzerátech zajištění práce ve Španělsku. Od zájemců vybírala peníze na různé poplatky. Slibovala zajištění pracovního povolení, místa u španělských zemědělců a ubytování včetně dopravy,“ uvedl Pavel Valenta, mluvčí karlovarských policistů. Při uzavírání smluv se zájemci používala podle Valentových slov různá neexistující identifikační čísla.

„Zprostředkování práce v zahraničí je přitom podmíněné povolením, které vydává ministerstvo práce a sociálních věcí. Tento certifikát však žena neměla, ani o něj nikdy nezažádala,“ konstatoval Valenta. Fiktivními nabídkami na zprostředkování zaměstnání, respektive na poplatcích, které od zájemců vybírala, si podvodnice v rozporu se zákonem přišla na více než 200 tisíc korun. „Kriminalisté ji už obvinili z pokračujícího přečinu podvodu.

„Docela se těm poškozeným divím. Já sám jsem už jednou přes podobný inzerát sehnal práci v zahraničí. Tehdy všechno klaplo na výbornou. Ale v okamžiku, kdy by po mně někdo chtěl peníze předem, bych z toho asi radši vycouval,“ komentoval případ šestačtyřicetileté podvodnice Deníkem oslovený Karlovarák.